Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Nieledew-kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Nieledew-kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej

Tytuł zdjęcia: Nieledew-kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej


Autor: Anna B.
Data dodania: 2012-06-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4215 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: "To jest najpiękniejszy - z ostatnio wybudowanych - kościół na Zamojszczyźnie." Taką opinię wyraził prof. Wiktor Zin o świątyni katolickiej w Nieledwi, która została wzniesiona w latach 1983 - 1987 z ofiar i dzięki pracy mieszkańców Nieledwi, Zadębiec i Leopoldowa. Budowniczym kościoła był ks. Aleksander Miszczak, proboszcz od poczatku istnienia parafii w Nieledwi. Poświęcony dnia 27 sierpnia 1987 r. Projekt kościoła opracował architekt Roman Orlewski z Rzeszowa. Główna oś kościoła prowadzona jest po przekątnej kwadratu. Wyznaczenie nawy głównej nastąpiło przez wprowadzenie w bryłę kwadratu zakrystii. Ściany boczne głównej bryły zostały rozbite elementami funkcjonalnymi wraz z oświetleniem wkomponowanym w bryłę główną na zasadzie skręcenia o kąt 45 stopni. Wieża kościelna zwieńczona krzyżem ma 25 m wysokości. / Opis ze strony parafii w Nieledwi /
Miejscowość: Nieledew
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
znane mi. pięknie to Aniu ujęłaś.

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2012-06-03  22:00:01
Kościół i plebania stanowią całość,może powinnam inaczej opisać to zdjęcie,bo ta część widoczna z przodu to właśnie plebania. Dziękuję Elu,pozdrawiam serdecznie:)

Autor: Anna B.   Dodano: 2012-06-03  21:10:38
Ciekawa bryła kościoła, bardzo dobrze pokazana:) Przy okazji dziękuję Aniu za odwiedziny i miły komentarz do mojego nowego fotofelietonu:) Pozdrawiam serdecznie:)

Autor: ElaJ   Dodano: 2012-06-03  20:22:17
Widok od strony plebanii.

Autor: Anna B.   Dodano: 2012-06-03  19:46:13
zobacz wszystkie komentarze w serwisie