Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Berest - cerkiew zamieniona w kościół

Galeria: Berest Włącz pokaz slajdów

 
Berest - cerkiew zamieniona w kościół

Tytuł zdjęcia: Berest - cerkiew zamieniona w kościół


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2009-12-14
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4810 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Bezsprzecznie jedna z najładniejszych cerkwi łemkowskich w Beksidzie Niskim. Kiedyś grekokatolicka świątynia pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana, dzisiaj - po okrutnej akcji wysiedlenia Łemków- kościół rzymskokatolicki Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zachwyca kompletny ikonostas i wielobarwne malowidła na ścianach. Polichromia jest stosunkowo młoda, powstała pod koniec lat dwudziestych minionego wieku, ale bardzo piękna. W jednym z bocznych ołtarzy ikona przeniesiona do Berestu z cerkwi w Izbach. Podobno to jeden z obrazów, który miał chronić od złego konfederatów barskich, według przekazów modlił się pod tą ikoną Kazimierz Pułaski. Nic zatem dziwnego, że obraz słynie w całej okolicy i jest przez miejscowych otoczony szczególnym kultem.
Miejscowość: Berest
Kraina: Beskid Niski
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Berest

Berest to urokliwa wieś położona kilka kilometrów od Krynicy Górskiej w dolinie potoku Mostysza i Bereścianki, będąca jednym z przystanków na szlaku cerkwi łemkowskich. Łemkowie mieszkali tu bowiem jeszcze na początku ub. wieku. Z czasów ich tutaj bytności zachowało się więc kilka kapliczek (przełom XIX i XX w.) a także ponadstuletnie kamienne figury przedstawiające św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja.

Berest słynie przede wszystkim z malowniczej łemkowskiej cerkwi (1842 r.), którą to świątynię - pod pierwotnym wezwaniem śś. Kosmy i Damiana - uznaje się za jedną z najładniejszych w Beskidzie Niskim. Pierwotnym, bo po wysiedleniu Łemków cerkiew zamieniono na kościół rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wewnątrz świątyni znajduje się kompletny ikonostas, w tym ikony z XVII i XVIII w., zachowała się także polichromia z 1928 r. Ołtarze - główny w prezbiterium i boczny, liczą zaś sobie 100 i 300 lat. Perłą w zbiorach cerkwi jest obraz z 1721 roku ukazujący Matkę Boską Pokrow, przed którym modlił się sam Kazimierz Pułaski.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Berest - cerkiew zamieniona w kościół
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych