Beskid Mały wchodzi w skład zachodniej części Beskidów Zachodnich, od zachodu graniczy poprzez Bramę Wilkowicką z Beskidem Śląskim, od północy z Pogórzem Śląskim, od wschodu z Beskidem Makowskim i od południa z wyróżnianym często, jako osobną grupę górską - Pasmem Czeretników.
Omawiany obszar można podzielić na 2 grupy podzielone przez rzekę Sołę: grupę Magurki Wilkowickiej i Czupla (933 m.n.p.m - to najwyższy szczyt Beskidu Małego) oraz grupę tzw. Gór Zasolskich z Łamaną Skałą (929 m.n.p.m) oraz Leskowcem (922 m.n.p.m). To ta druga grupa wydaje się być bardziej atrakcyjna ze względu na liczne formy skalne (zbudowane z piaskowca godulskiego - głównego budulca tego masywu) oraz przyciągającą amatorów narciarstwa, paralotniarstwa, szybownictwa i ...energetyki alternatywnej (góra Żar 761 m.n.p.m).
Dzięki dużej ilości urozmaiconych szlaków turystycznych Beskid Mały jest świetną alternatywą na weekendowe wycieczki jedno i dwudniowe. Coraz większą popularność ta część Beskidów zawdzięcza osobie Papieża Jana Pawła II.
Popularnie nazywany od nazwiska właścicieli Pałacem Czeczów. Kozami zarządzali najpierw Kluccy, a następnie baronostwo Czecz de Lindenwald. W lutym 1915r. w tym budynku goszczony był przez Mariana Czecza komendan Józef Piłsudski. Komenda I Brygady Legionów mieściła się w Kętach. Autor: JureK Dodano: 2011-03-08 22:33:53 |
Autor: Halina Dodano: 2011-03-09 20:09:43