Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pałac Czecza w Kozach XVIIIw.

Galeria: Beskid Mały Włącz pokaz slajdów

 
Pałac Czecza w Kozach XVIIIw.

Tytuł zdjęcia: Pałac Czecza w Kozach XVIIIw.


Autor: JureK
Data dodania: 2010-07-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5817 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Neoklasycystyczny Pałac rodziny Czeczów z XVIII w. przebudowany w XIX w. z obszarem pałacowo-parkowym. W parku znajduje się platan, jeden z nielicznych okazów tego gatunku w Polsce, fontanna oraz neoklasycystyczna kaplica dworska i lodownia. Z podań historycznych wynika, że w pałacu tym na początku 1915 roku baron Czecz gościł sztab I Brygady Legionów z Józefem Piłsudskim na czele. W sąsiedztwie pałacu jest budynek czworoboczny, który stanowi dawną krytą gontem barokową owczarnię dworską z XVIIIw. Niestety zabudowania wymagają remontu i odrestaurowania, ponieważ niszczeją w zastraszającym tempie.
Miejscowość: Kozy
Kraina: Beskid Mały
Województwo: śląskie
Tagi: pałace parki  
Schowaj mapę

Beskid Mały

Beskid Mały wchodzi w skład zachodniej części Beskidów Zachodnich, od zachodu graniczy poprzez Bramę Wilkowicką z Beskidem Śląskim, od północy z Pogórzem Śląskim, od wschodu z Beskidem Makowskim i od południa z wyróżnianym często, jako osobną grupę górską - Pasmem Czeretników.

Omawiany obszar można podzielić na 2 grupy podzielone przez rzekę Sołę: grupę Magurki Wilkowickiej i Czupla (933 m.n.p.m - to najwyższy szczyt Beskidu Małego) oraz grupę tzw. Gór Zasolskich z Łamaną Skałą (929 m.n.p.m) oraz Leskowcem (922 m.n.p.m). To ta druga grupa wydaje się być bardziej atrakcyjna ze względu na liczne formy skalne (zbudowane z piaskowca godulskiego - głównego budulca tego masywu) oraz przyciągającą amatorów narciarstwa, paralotniarstwa, szybownictwa i ...energetyki alternatywnej (góra Żar 761 m.n.p.m).

Dzięki dużej ilości urozmaiconych szlaków turystycznych Beskid Mały jest świetną alternatywą na weekendowe wycieczki jedno i dwudniowe. Coraz większą popularność ta część Beskidów zawdzięcza osobie Papieża Jana Pawła II.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych