Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Jest to dawna świątynia i klasztor bożogrobców. Budynki wzniesione zostały w połowie XIV wieku, w stylu gotyckim, wieża z XV-XVI w. z hełmem barokowym krytym blachą miedzianą. Jednonawowy z węższym i niższym prezbiterium. Nad wejściem do świątyni znajduje się podwójny krzyż - symbol kanoników regularnych Grobu Chrystusa. Na początku ubiegłego stulecia w prezbiterium kościoła odsłonięto XIV-wieczną polichromię. Malowana była al secco. Na sklepieniu zobaczyć można głowy królów i proroków Starego Testamentu. Na ścianach znajdują się namalowane sceny z życia Jezusa, Maryi, patrona kościoła - św. Jana Chrzciciela i innych świętych.
Powstanie Gniezna wiąże się z historią kształtowania się państwa polskiego. Prawie każdy zna legendę o założeniu Gniezna przez Lecha , która mówi o gnieździe orłów, od którego wywodzi się nazwa grodu. Jednak, kiedy to się stało, tego dokładnie nikt nie wie.
Pierwsze ślady osadnictwa na terenach Gniezna, pochodzą z końca paleolitu, sprzed 8 tys. lat. Pod koniec VIII w. istniał tu obronny zespół osadniczy państwa plemiennego Polan. Rozbudowany i zmodernizowany przez Mieszka I stał się siedzibą pierwszych władców piastowskich jako główny gród państwa Polan.