Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski w 1602 r. wystawił akt fundacyjny oraz przekazał teren pod budowę klasztoru bernardynom. Dokument zatwierdził biskup krakowskiego i króla Zygmunta III w 1603 r. Kościół i klasztor, wzniesiono w latach 16041609 według projektu Jana Marii Bernardoniego.W 1609 r. Mikołaj Zebrzydowski przekazał bernardynom złotą figurę Matki Bożej Anielskiej zakupioną w 1590 r. w Loreto i poświęconą przez papieża Sykstusa V, którą umieszczono w ołtarzu głównym.
Po śmierci Zebrzydowskiego w 1620 roku opiekunem sanktuarium został jego syn Jan , a następnie Michał , którzy rozbudowali kompleks klasztorny. Ostatnią wielką fundatorką była Magdalena Czartoryska, która powiększyła kościół i ufundowała fasadę oraz wieże przy elewacji frontowej (1702-1720). Po jej śmierci zakończył się okres fundatorów i odtąd źródłami funduszy na rozbudowę Kalwarii stały się ofiary szlachty, duchowieństwa oraz pątników.
Przed kościołem jest prostokątny dziedziniec odpustowy z 1624 roku zwany Rajskim Placem.
W 1979 r. Papież Jan Paweł II nadał kościołowi głównemu tytuł bazyliki mniejszej.
Otoczona lasami Kalwaria Zebrzydowska to małe miasteczko położone nad rzeką Skawinką na pograniczu Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego. Jest jednym z najsłynniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Polsce. Rokrocznie kilkaset tysięcy wiernych i turystów odwiedza bowiem znajdujące się tu sanktuarium pasyjno-maryjne oo. Bernardynów.
W skład słynnego kompleksu wchodzą klasztor bernardynów, Bazylika Matki Boskiej Anielskiej oraz zespół 42 kapliczek i kościółków (tzw. Dróżki). Całość datowana na XVII i XVIII w., powstała w stylu manierystyczno-barokowym. W 1999 r. kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Kalwaria Zebrzydowska kojarzona jest z tego powodu przede wszystkim z tłumem pątników, znajdziemy tu jednak także kilka innych obiektów godnych uwagi. Są to ponadstuletni kościół p.w. św. Józefa, Pustelnia Pięciu Braci Polaków z kaplicą św. Marii Magdaleny oraz Pustelnia Św. Rozalii, a przede wszystkim liczne kamienice i drewniane domy, które dotrwały do naszych czasów od I poł. XIX w. Ze względu na dogodne położenie miasteczka bieg rozpoczyna w nim ponadto kilka turystycznych szlaków - z Kalwarii Zebrzydowskiej dotrzemy do Makowa, Myślenic, na Koskową Górę lub przez Babicę i Sularzówkę na Laskowiec.