Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Książe na Ciechocinku

Galeria: Ciechocinek Włącz pokaz slajdów

 
Książe na Ciechocinku

Tytuł zdjęcia: Książe na Ciechocinku


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-04-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 711 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Musiało upłynąć sporo czasu, by solankę zaczęto wykorzystywać także do celów leczniczych i to w sposób profesjonalny; stało się to dopiero w 1836 roku i właśnie ten rok można uważać za początek ciechocińskiego uzdrowiska, bowiem w miejscowej austerii (oberży), jej właściciel ustawił pierwsze cztery wanny kąpielowe, inaugurując tym samym działalność balneologiczną, co oznacza, że leczono tu za pomocą wód mineralnych i klimatu, który zbliżony jest do klimatu nadmorskiego. Do upowszechnienia Ciechocinka, jako uzdrowiska, w znacznym stopniu przyczynił się dr Roman Ignatowski  pierwszy lekarz balneolog w Zakładzie Wód Mineralnych, pracujący tu w latach 1845  1881, nazywany księciem na Ciechocinku. W 1849 roku otwarto prawdziwe już łazienki, które zbudowane zostały w stylu klasycystycznym. Popiersie zasłużonego doktora (na zdjęciu), wykonane w brązie jest autorstwa Tadeusza Wojtasiaka, a stoi na wysokim betonowym cokole przed wejściem do łazienek nr 1, gdzie dziś mieści się Poradnia Medycyny Pracy.
Miejscowość: Ciechocinek
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Schowaj mapę

Ciechocinek

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Książe na Ciechocinku
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych