Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Fragment Łazienek nr 3

Galeria: Ciechocinek Włącz pokaz slajdów

 
Fragment Łazienek nr 3

Tytuł zdjęcia: Fragment Łazienek nr 3


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-11-08
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 889 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Łazienki błotne nr 3 w Ciechocinku, nazywane Bankowymi, zlokalizowane zostały na terenie Parterów Hellwiga, tuż obok słynnych dywanów kwiatowych. Zwłaszcza swego czasu były niezwykle wielka atrakcją, dlatego kuracjusze (ale nie tylko) bardzo chętnie fotografowali się na tle tego budynku, który zniesiony został w latach 1898  1900 w stylu klasycystyczno-elektycznym. Obiekt posiadał m.in. 27 pokoi zabiegowych wyposażonych w porcelanowe wanny, które sprowadzono z okolic Karlbadu oraz urządzenia podgrzewające borowinę, które dostarczono z Pilzna. Przy każdym z tych pokoi były także pomieszczenia przebieralni. Na zdjęciu: Piękny budynek z ryzalitami i zegarem na dekoracyjnym szczycie.
Miejscowość: Ciechocinek
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: uzdrowiska  
Schowaj mapę

Ciechocinek

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Fragment Łazienek nr 3
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych