Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Jest to jedyny tego typu obiekt w Europie, więc jest najcenniejszym zabytkiem architektury drewnianej Ciechocinka. Cerkiew pw. św. Michała Archanioła umiejscowiona jest na terenie 22 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowego przy ul. Wojska Polskiego 3. Zbudowana została w 1894 r. w stylu zauralskim przez cieśli z Uralu. Świątynia czynna była do lat dwudziestych XX wieku, ale potem urządzono w niej kasyno wraz ze świetlicą, następnie kino, szkołę, aż wreszcie przeznaczono obiekt na magazyn. Dopiero po wyremontowaniu, w 1995 r., przywrócono charakter religijnego kultu i 2 listopada ponownie wmurowano kamień węgielny, a 5 grudnia następnego roku Jego Ekscelencja ks. Arcybiskup Sawa oraz Jego Ekscelencja ks. Arcybiskup Szymon z Łodzi dokonali uroczystej konsekracji. Przy świątyni erygowana został Prawosławna Parafia Wojskowa, a jej proboszczem został mianowany ks. kpt. (obecnie już płk) mgr Mikołaj Hajduczenia.
Dużo więcej informacji na temat tej cerkwi można dowiedzieć się z artykułu pt. "Zauralska cerkiew", jaki opublikowałem w ekskluzywnym czasopiśmie krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 4/2016). Polecam tę lekturę.
Na zdjęciu: Zachodnia strona ciechocińskiej cerkwi.
Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.
Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.
Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.