Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pomnik PARK TĘŻNIOWY

Galeria: Ciechocinek Włącz pokaz slajdów

 
Pomnik PARK TĘŻNIOWY

Tytuł zdjęcia: Pomnik PARK TĘŻNIOWY


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2020-10-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1771 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Park Tężniowy w Ciechocinku jest ogromnym kompleksem rekreacyjnym. Powstał w 1875 r., a jego powierzchnia obejmuje 6 ha. Początkowo był to tylko ogród spacerowy wokół tężni nr 1, a jego początek  to Plac Gdański, gdzie przechodzień napotyka na piękny zegar słoneczny. Ale na terenie Parku Tężniowego znajdują się jeszcze dwie inne tężnie  nr 2 i 3. Łączna długość tych trzech tężni wynosi 1700 m. Spacerując Parkiem można podziwiać zarówno fontanny, jak i dwa pomniki  jeden poświęcony Jakubowi Graffowi  konstruktorowi ciechocińskich tężni; drugi zaś poświęcony Stanisławowi Staszicowi, który wskazał na metodę zagęszczania solanki sposobem przelotnienia wód słonych, czyli za pomocą szop graduacyjnych. Więcej na temat ciechocińskich tężni i parku można dowiedzieć się z artykułu pt. Ciechocinek  perła Kujaw  stolica uzdrowiskowa Polski, jaki opublikowałem w ekskluzywnym miesięczniku krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 4/2017). Polecam tę lekturę.
Miejscowość: Ciechocinek
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Schowaj mapę

Ciechocinek

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Pomnik PARK TĘŻNIOWY
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych