Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Lanckorona. XIXw. zabudowa.

Galeria: Lanckorona Włącz pokaz slajdów

 
Lanckorona. XIXw. zabudowa.

Tytuł zdjęcia: Lanckorona. XIXw. zabudowa.


Autor: piotr55
Data dodania: 2011-01-14
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1059 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Lanckorona najpiękniejsza jest późnym latem i jesienią, kiedy spokojne barwy miasteczka wtapiają się w bogactwo kolorów kwiatów i liści podkreślanych przez nisko nad horyzontem zawieszone słońce. O uroku miasteczka decyduje też fakt, że nie ma w nim nic z cepeliady, wystawiania się na pokaz turystom. Tutaj życie toczy się powoli do wewnątrz. Większość budynków obecnego zabytkowego zespołu architektonicznego powstała po pożarze z 1869r. Spotkamy tutaj wiele bardzo ciekawych drewnianych budynków, nierzadko z charakterystycznymi bramami przejazdowymi. Barwy Lanckorony to biel, ultramaryna i barwy starzejącego się drewna-różne odcienie brązu. Zwiedzając miasteczko warto wtopić się w jego klimat, nieco senną atmosferę odchodzącego już świata.
Miejscowość: Lanckorona
Kraina: Małopolska
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Lanckorona

Lanckorona jest niewielką, malowniczą wsią położoną na Pogórzu Karpackim, znajdującą się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.  Niektórzy nazywają ją płucami Krakowa – niebo jest tu wyjątkowo przejrzyste a powietrze orzeźwiające i czyste, zaś życie toczy się własnym, niespiesznym tempem. Będąc tu, ma się wrażenie przebywania z dala od wszelkiej cywilizacji, a przecież gwarna stolica Małopolski tuż tuż.

Lanckorona liczy sobie kilkaset lat, jednak przez ten czas znacznie ucierpiała. Mimo że nie odzyskała dawnej świetności, do dziś należy do jednej z najbardziej urokliwych miejscowości w regionie. Zachował się tu średniowieczny układ urbanistyczny i – szczęśliwie – mnóstwo tak swojskich, urokliwych, drewnianych, kolorowych domków. Wiele krytych gontem, z głębokimi podcieniami. Szczególnie piękne są na rynku (uznanym za najbardziej stromy na Szlaku Bursztynowym).

Niegdyś nad Lanckoroną górował warowny zamek wystawiony przez Kazimierza Wielkiego w XIV w. Niestety podczas walk z konfederatami barskimi został niemal doszczętnie zniszczony - zachowały się jedynie jego ruiny, które zobaczyć możemy na szczycie Góry Lanckorońskiej.

Lanckorona jest doskonałym miejscem na weekendowy wypoczynek. Aby go nieco uatrakcyjnić wytyczono dla spacerowiczów kilka tras alejkami i ścieżkami w masywie leśnym Góry Lanckorońskiej. A są to: Aleja Zakochanych, Aleja Cichych Szeptów, trasa Na Moczary i Do Dawnego Kamieniołomu łącząca się z Dawnym Traktem Królewskim. Wieś to także dobry punkt wypadowy dla wycieczek – do Krakowa, Wadowic czy w Beskid Makowski. Niedaleko stąd także do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie znajduje się słynne sanktuarium pasyjno-maryjne oo. Bernardynów.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Lanckorona. XIXw. zabudowa.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych