Zegrze Pomorskie (przed 1945 r. niem. Seeger) wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Świeszyno, przy trasie drogi wojewódzkiej nr 168. Ok. 2 km na południowy wschód od wsi znajduje się lądowisko Koszalin-Zegrze Pomorskie, dawniej użytkowane jako lotnisko Koszalin-Zegrze Pomorskie.Obecnie Od 2012 jako lądowisko Koszalin-Zegrze Pomorskie. Ma być prowadzona inwestycja przystosowania istniejącego powojskowego lotniska do standardu całodobowego lądowiska dla nieregularnego ruchu cywilnego.
Lotnisko posiada dwie drogi startowe: betonową w dość dobrym stanie na kierunku 07/25 o wymiarach 2500 × 60 m i równoległą trawiastą. Obecnie lotnisko ma przyznany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego status lądowiska użytkowanego przez Aeroklub Koszaliński.
Niegdyś kod lotniska ICAO brzmiał EPKO. Obecnie kod ten używa lądowisko Korne a lotnisko Zegrze Pomorskie EPKZ.
Dodatkowo, lotnisko stanowi jedyną sezonową bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce, w sezonie letnim.
Z lotniska korzysta Aeroklub Koszaliński, który dysponuje także hangarami do przechowywania samolotów i szybowców.
W skład sołectwa "Zegrze Pomorskie" wchodzą również miejscowości Czaple, Sieranie i Zegrzyn
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego.
Cessna 172 Skyhawk czteromiejscowy, jednosilnikowy górnopłat. Popularny samolot szkolno-treningowy. Egzemplarzy Cessny 172 wyprodukowano więcej niż jakiegokolwiek innego samolotu, nadal pozostaje w produkcji. Ten typ samolotu odbył do tej pory najdłuższy lot i trwał 64 dni 22 godziny 19 minut i 5 sekund , to rekord świata w najdłuższym locie z tankowaniem w powietrzu.Odbył się od 4 grudnia 1958 i trwał do dnia 7 lutego 1959 r.
Autor: henkosz (Henryk Dymczyk) Dodano: 2019-06-13 11:53:42