Podlasie, a dawniej Podlasze to ziemia pod Lachami, czyli polską szlachtą. Przybywająca na te tereny od XIV wieku z pobliskiego Mazowsza i innych ziem Królestwa Polskiego drobna szlachta najliczniej osiedliła się w leżącej na zachodzie województwa podlaskiego ziemi Drohickiej, w tym w parafii i gminie Perlejewo. Zasiedziała od wieków w swych zaściankach, czyli wsiach szlacheckich, brać herbowa żyje tu do dziś.
Dwór Podlaski to rodzinny dom Wierzbickich z Perlejewa. Wybudowany w 1863 roku dom i 30-hektarowy majątek oddziela od wsi malownicza rzeczka Pełchówka, która czasem występuje z brzegów tworząc piękne szerokie na kilkaset metrów rozlewiska. Zbudowany z bala, z gankiem podpartym dwiema kolumnami, pokryty wiórem dom urzeka kształtem i proporcjami, a prowadząca do niego aleja świerkowa, stojące na straży ogromne klony, sad nad rzeką i otaczająca przyroda stanowią jego doskonałe uzupełnienie. Wiekowe ściany tego zachowanego w znacznej części w oryginale dworku, są niemymi świadkami burzliwych losów jego mieszkańców, żyjących w rytm historii wybijanej przez leżący obok Wielki Gościniec Litewski.
Po przekroczeniu progu daje się odczuć przyjemny orzeźwiający zapach starego drewna, a ceglana podłoga w połączeniu z wiekowymi belkami i sufitem zapewniają niepowtarzalny klimat. Wyposażona w pełni w zdobycze cywilizacji kuchnia, zachęca jednak do skorzystania z kuchni kaflowej, pieca chlebowego czy kamiennej chłodnej piwnicy z łukowym stropem. Klasyczny kominek kaflowy w salonie doskonale ociepla atmosferę, a znajdujące się w zabytkowym kredensie szkła zachęcają do skosztowania wytwarzanej w gospodarstwie na bazie własnych ekologicznych owoców tradycyjnej nalewki malinowej.
Dwór Podlaski
www.dworpodlaski.pl