Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Park Miejski. Grudziądz

Galeria: Dolina Wisły Włącz pokaz slajdów

 
Park Miejski. Grudziądz

Tytuł zdjęcia: Park Miejski. Grudziądz


Autor: Dariusz Żuk
Data dodania: 2011-10-09
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4436 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Park Miejski w Grudziądzu położony jest na terenie Grudziądza przy ul. Hallera. Sąsiaduje z cmentarzem i stadionem żużlowym klubu GTŻ Grudziądz. Las miejski został przekształcony na park na mocy uchwały o uporządkowaniu lasu miejskiego z dnia 23 lutego 1865 r. Od tego czasu rozpoczęto w parku prace pielęgnacyjne. Teren o powierzchni około 39 ha poddany został kilkuletniej kompozycji przestrzennej. W finalnym układzie Krajobrazowym ukończony w 1898 r. W 1879 r. rozpoczęto zakładanie Ogrodu Botanicznego w północno-wschodniej części parku przy ul. Parkowej. Ogród udostępniono mieszkańcom Grudziądza w 1907 r. W 1914 r. od strony ul. Hallera założono dużą kompozycję kwiatową, tzw. Rosarium, które w okresie międzywojennym II Rzeczypospolitej było ozdobą Grudziądza i rozsławiło je jako miasto róż i kwiatów. W części południowej parku, w latach międzywojennych funkcjonowały 3 korty tenisowe i boisko. Obecnie teren ten, zwarty pomiędzy ulicami Cmentarną a Hallera, zachował rekreacyjno  sportowy charakter. Park został zniszczony podczas działań wojennych w 1945 roku. Następnie odbudowano go, jednak zaniechano odtworzenia ogrodu róż. W zamian za to w parku znajdują się: plac zabaw, czołg z czasów II wojny światowej (T-34), działa przeciwpancerne, samolot oraz obelisk Światowida. Przestrzeń parkowa z nieregularną siecią alej, stawem i wiekowym, zróżnicowanym drzewostanem (posiada w większości drzewa liściaste, klasyfikujące się jako pomniki przyrody) reprezentuje jedno z najstarszych założeń tego typu na terenie województwa kujawsko  pomorskiego. Cenny drzewostan stanowi m.in. aleja dębowa w układzie liniowym, zlokalizowana w sąsiedztwie leśniczówki. W 2009 roku Urząd Miejski w Grudziądzu rozpoczął prace w parku miejskim obejmując teren wokół oczka wodnego, w ramach których m.in. odnowiono pergolę i wymieniono filtr pompy. Przygotowano również grunt do nasadzeń krzewów.
Miejscowość: Grudziądz
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Schowaj mapę
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Ja w tym parku spędziłam połowę dzieciństwa, mieszkałam tuż obok - i dlatego tak brakowało mi zapamiętanych z tamtych czasów kaczek, łabędzi i tego "gejzera" za każdym razem, kiedy tam ostatnio byłam :)

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2011-10-10  20:11:53
Mi dopiero za drugim razem udało się zastać ją włączoną ;) Muszę przyznać, że park prezentuje się ciekawie, choć wiele brakuje mu do czynnego wykorzystania. Przydałoby się więcej alejek utwardzonych tworzących pełny ring dla rolkarzy i pozostałe mogłyby być żwirowo piaskowe. Ale i tak przynajmniej są nowe ławki i kosze na śmieci. Trawa jest regularnie przycinana, a wiewiórek... tyle na oczy nie widziałem w jednym miejscu.

Autor: Dariusz Żuk   Dodano: 2011-10-10  19:20:01
Cieszy mnie widok fontanny i mieszkańców stawu :) Ostatnio kiedy tam bywałam, ciągle było pusto - jak nie ptasia grypa, to remonty albo zima ;)

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2011-10-10  06:07:10
zobacz wszystkie komentarze w serwisie