Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Street-art uznawany jest obecnie za dziedzinę sztuki, która obejmuje dzieła tworzone w przestrzeni publicznej. Do tej kategorii twórczości zalicza się również umieszczanie obrazów, rysunków, podpisów (wykonywanych na zlecenie lub bez pozwolenia) w miejskim krajobrazie.
W Toruniu, jak w każdym innym mieście, spotyka się liczne przykłady tej ulicznej sztuki. Chodzi tu nie tylko o barwne graffiti tworzone nielegalnie na wolnych skrawkach m.in. murów, ale przede wszystkim o legalne wielkopowierzchniowe murale, które tematyką bardzo często nawiązują do konkretnych wydarzeń z dziejów, zwłaszcza danego miasta.
Na bocznej ścianie czteropiętrowego bloku mieszkalnego, stojącego przy ul. Prejsa 2 (osiedle NA SKARPIE w Toruniu) jest mural przedstawiający Juliana Fałata jednego z najwybitniejszych polskich akwarelistów, który w latach dwudziestych XX wieku współtworzył toruński ośrodek życia kulturalnego, a sam Toruń był często tematem jego prac, które tworzył w swoim mieszkaniu w kamienicy przy pl. Teatralnym 42 (obecnie to ul. Fosa Staromiejska 28), w którym mieszkał w latach 1920 1922. Mural (najlepiej widoczny od strony ul. Konstytucji 3 Maja), prezentowany na załączonej fotografii, powstał w 2017 roku.
Więcej na temat artysty i muralu można dowiedzieć się z materiału, jaki na swoim blogu PO TORUNIU (http://potoruniu.blogspot.com/2017/09/julian-faat-na-muralu.html) zamieścił mój syn, Michał.