Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: W toruńskim Muzeum Mikołaja Kopernika (ul. Kopernika 15) można zobaczyć wiele eksponatów z czasów tego wielkiego astronoma, ale także pomieszczenia i ich wyposażenie z tamtych czasów. M.in. KANTOR miejsce pracy kupca, który na wielką skalę prowadził swoje interesy handlowe z dalekimi krajami zamorskimi. Mniej więcej w XIII wieku kupcy przestali podróżować z towarami i zaczęli kierować swoimi interesami z kantorów. Po niebezpiecznych wodach pływali więc tylko ich słudzy i posłannicy.
Kantor kupiecki był lokalizowany w wielkiej sieni kamienicy mieszczańskiej, w jej reprezentacyjnej części. Sień usytuowana była zawsze na parterze, w przednim trakcie kamienicy (od ulicy) i była wysoka na dwie kondygnacje; w domach średniowiecznych skupiała całą aktywność domowników. Na wyższych kondygnacjach natomiast magazynowano towary, którymi kupiec obracał prowadząc swoją działalność. W XV wieku sień w kamienicach toruńskich zaczęto obudowywać galeriami (antresolami) wzdłuż ściany tylnej lub bocznej po jednej stronie albo po obu bocznych.
W Domu Kopernika, w części bocznej, galeria został dobudowana drewnianymi ścianami, tworząc pomieszczenia kantoru kupca w przyziemiu i tzw. wiszącą izdebkę na półpiętrze sieni. W XVI wieku ścianki zdobiono polichromią.
Na zdjęciu: Fragment kantoru.