Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Okres napoleoński i Księstwa Warszawskiego, to lata 1807 1813, które dla Torunia przyniosły pewne zmiany w zakresie militarnym miasto uznane zostało jako dogodny punkt w systemie obronnym i był (ponownie w swojej historii) rozbudowywany pod kątem twierdzy. Przystąpiono do odbudowy dawnego systemu barokowych urządzeń fortyfikacyjnych oraz modernizowano je (zwłaszcza w obliczu wojny rosyjsko-napoleońskiej w 1813 roku) kosztem zabudowy miejskiej.
W wyniku tych działań zniszczonych zostało (nie bez protestów torunian) wiele cennych obiektów historycznych, m.in. średniowieczny kościół św. Jerzego wraz z domami szpitalnymi, średniowieczny cmentarz i kościół św. Katarzyny oraz inne domy; wówczas bezpowrotnie z pejzażu miasta zniknęło 109 posesji, głównie przedmiejskich.
Na zdjęciu: Obecny kościół pw. św. Katarzyny (Aleksandryjskiej) zbudowany w latach 1894 1897 pośrodku pl. św. Katarzyny, który był wówczas centralnym miejscem planowanej dzielnicy Wilhelmstadt, stworzony został głównie dla ewangelików żołnierzy oraz kadry oficerskiej i ich rodzin, którzy przybywali do Torunia w związku z powstającą tu twierdzą. Świątynia katolicką stała się w 1920 roku, po objęciu władzy przez Polaków.