Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Na podgórskim placu osiedlowym lewobrzeżnego Torunia, obok klasztoru franciszkanów i kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, ustawiony został pomnik (na zdjęciu) Franciszek z Asyżu misjonarza, stygmatyka, mistyka i świętego Kościoła.
Giovanni di Pietro di Bernardone, bo takie jest prawdziwe nazwisko św. Franciszka, urodził się w 1181 roku we włoskim mieście na południowy wschód od Perugii. I chociaż na chrzcie matka dała mu imię Jan, to ojciec, prawdopodobnie pod wpływem ogromnego wrażenia Francją, gdzie właśnie zawarł niezwykle korzystne umowy handlowe, zmienił mu imię na Francesco, co znaczyło po prostu Francuzik, chociaż przezwisko to wiązało się ponoć z jego zamiłowania do języka francuskiego. I ten pseudonim pozostał na całe życie. W roku 1205 w Spoleto, podczas wyprawy wojennej do Apulli, miał wizję, która zmieniła koleje jego życia i to ona zdecydowała o dalszym jego życiu, a przebywając w kościele San Damiano w swoim rodzinnym mieście usłyszał głos Chrystusa, który przemówił do niego z ikony krzyża. Głos ten kazał mu iść i budować kościół. Pod koniec XIII wieku, ówczesny papież Innocenty zatwierdził reguły zakonne napisane przez Franciszka (zakazywały one przyjmowania jakichkolwiek godności kościelnych i posiadania jakiejkolwiek własności), polecając braciom mniejszym głoszenie nawrócenia i pokuty. Dzięki wsparciu Franciszka zaczyna się też tworzyć grupka pokutników, dająca początek Trzeciemu Zakonowi, który od 1878 roku nosi nazwę III Zakonu św. Franciszka (TZF), a po zatwierdzeniu w dniu 24 czerwca 1978 roku przez Ojca Świętego Pawła VI nowej Reguły nosi nazwę Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ).
Franciszek zmarł 3 października 1226 roku w Porcjunkuli, ale następnego dnia mieszkańcy Asyżu przenieśli jego ciało do kościoła San Giorgio (św. Jerzego). Natomiast niecałe dwa lata później, 16 lipca 1228 roku, papież Grzegorz IX ogłosił go świętym Kościoła katolickiego. Uroczystości kanonizacji miały miejsce przed kościołem św. Jerzego, a cztery lata później przeniesiono jego ciało do bazylika św. Klary wybudowanej na polecenie papieża Grzegorz IX. W uroczystościach tych brał udział m.in. król Jerozolimy, który na krótko przed swoją śmiercią wstąpił do zakonu franciszkanów.