Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu (pl. Rapackiego 1), choć w swoich zbiorach nie posiada jeszcze zbyt wiele eksponatów, to i tak warto je zobaczyć. Na zbiory tej młodej przecież placówki (powstało bowiem 19 stycznia 2005 r.) składają się przede wszystkim dary przekazane przez byłych pracowników (i ich rodziny) Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale także przez osoby związane (w różny sposób) z toruńską uczelnią. Są to przede wszystkim osobiste pamiątki, fotografie i dokumenty, ale i dzieła sztuki. Na stałej wystawie zatytułowanej "Skarby Uniwersytetu Mikołaja Kopernika" można zobaczyć m.in. ceramikę antyczną z przełomu VII i VI wieku p.n.e.; ceramikę cypryjską, korycką i z południowej Italii; rzymskie szkła i lampki oliwne, naczynia arabskie, ceramikę nadreńską; przedmioty z Ameryki Południowej, jak figurkę Chupicuaro z I wieku p.n.e., naczynia antropomorficzne animalistyczne (to już kultury andyjskie z XVI XVIII w.); jest też hinduska i arabska biżuteria ze srebra, kamieni półszlachetnych i korali z XIX i początków XX w. Można tu zobaczyć również XX-wieczne drewniane lalki płodności Akwa'ba ludu Aszanti z Ghany, drewniany podgłówek ludu Kambatta z Etiopii, figurkę żeńskiego bliźniaka Ere Ibedżi ludu Joruba z Centralnej Nigerii, zwieńczenie maski kapeluszowej Tiawara ludu Babana z Mali oraz statuetkę Oba z kości słoniowej (z początku XVIII w.) ludu Joruba z Królestwa Benin (Nigeria).
To tylko niektóre eksponaty, bo nie sposób wszystkie wymienić. Ale jest tu też kolekcja malarstwa europejskiego od XVI do XVIII w. Na uwagę zasługują m.in. obrazy z warsztatu Jana Brueghela Starszego, Hansa von Aachen, Christiana Wilhelma Ernsta Dietricha, Peetera Siona oraz przedstawicieli XVII-wiecznych szkół włoskich, flamandzkich, holenderskich i niemieckich. W skład tej kolekcji wchodzi także zbiór ikon i rzeźb pochodzących z okresu od XVII do XIX w., rysunki z XVIII i XIX w. oraz XIX-wieczne meble.
Warto na koniec wspomnieć, że Muzeum Uniwersyteckie, oprócz działalności wystawienniczej, propaguje również kulturę i sztukę narodową oraz prowadzi działalność naukową i dydaktyczną.
Na zdjęciu: Gabloty z muzealnymi zbiorami.