Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Rzeka Sanna. Irena

Galeria: Irena Włącz pokaz slajdów

 
Rzeka Sanna. Irena

Tytuł zdjęcia: Rzeka Sanna. Irena


Autor: Anna Kuziora
Data dodania: 2009-03-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 9687 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Sanna jest prawym dopływem Wisły. Płynie krętym, miejscami głęboko wciętym korytem, porośniętym starymi drzewami.
Miejscowość: Irena
Kraina: Sandomierz i okolice
Województwo: podkarpackie
Tagi: rzeki  
Schowaj mapę

Irena

Irena - miejscowość położona w gminie Zaklików, nad Sanną wśród Lasów Lipskich. Wieś powstała jako przyfabryczne osiedle, przy zakładach żelaznych, założonych przez hr. Henryka Łubieńskiego w roku 1837. Nazwa miejscowości Irena została nadana na cześć żony właściciela fabryki.

Tutejsza huta przerabiała żelazo sprowadzone z hut ostrowieckich. W 1883 roku w fabryce wybuchł kolejny już pożar, który strawił zakład, a sześć lat później fabrykę z przyczyn ekonomicznych zamknięto. Do tego czasu osiedle przyfabryczne rozwinęło się do dużej osady liczącej w czasie pierwszej wojny światowej 458 mieszkańców.

Z czasów zaborów pozostały ruiny budynku koszar, gdzie stacjonowali żołnierze rosyjscy pilnujący niedalekiej granicy austriacko-rosyjskiej. Przed wybuchem drugiej wojny światowej osada liczyła w 1938 roku zaledwie 68 domów, była to już typowa wieś rolnicza. Właścicielem Ireny w tym czasie był hrabia Stefan Tarnowski, który posiadał tutaj dwór letniskowy wybudowany w 1906 roku.

Po wojnie w 1957 roku, w byłych zabudowaniach dworskich otworzono Dom Pomocy Społecznej Caritas dla kobiet chorych psychicznie i umysłowo upośledzonych prowadzony przez siostry zakonne. W 1959 r. zniesiono gromadę Irena, a jej obszar włączono do gromady Zaklików. W roku 1965 liczyła 295 mieszkańców, a w latach siedemdziesiątych już tylko 210 mieszkańców i 58 domów. Obecnie mieszka tam 229 osób. Wieś powoli traci charakter rolniczy, a przekształca się w miejscowość letniskową. Począwszy od Zaklikowa a skończywszy na Łążku Chwałowskim wzdłuż drogi powstają domki letniskowe.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Rzeka Sanna. Irena
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych