Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Stary młyn. Łążek Chwałowski

Galeria: Łążek Chwałowski Włącz pokaz slajdów

 
Stary młyn. Łążek Chwałowski

Tytuł zdjęcia: Stary młyn. Łążek Chwałowski


Autor: Anna Kuziora
Data dodania: 2009-03-22
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 7679 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Młyn z roku 1920 nad rzeką Sanną, zaskakująco dobrze zachowany, lecz już bez koła wodnego i ze zrujnowanym spiętrzeniem wody.
Miejscowość: Łążek Chwałowski
Kraina: Sandomierz i okolice
Województwo: podkarpackie
Tagi: młyny wodne  
Schowaj mapę

Łążek Chwałowski

Łążek Chwałowski (Łążek Chwałowski, Łążek Mały, Łążek Mniejszy) - miejscowość w gminie Radomyśl nad Sanem, w kompleksie Lasów Lipskich nad rzeką Sanną. Powstanie Łążku miało miejsce w XVII wieku.

W czasie zaborów wieś podzieliła granica austriacko- rosyjska. Część Łążku po stronie austriackiej została nazwana Łążkiem Chwałowskim (często także spotykana jest nazwa Łążek Chwałowicki), a po stronie rosyjskiej Łążkiem Zaklikowskim. W tym czasie w wiosce był posterunek meldunkowy i tędy prowadził ruchliwy trakt z Królestwa do Galicji. W roku 1785 osada liczyła 52 mieszkańców, a w roku 1914 już 235, w roku 1938 składała się z 34 gospodarstw.

Podczas II wojny światowej w dniu 02.02.1944 roku wieś wraz z innymi wioskami wokoło Borowa została spacyfikowana. Zabito 86 osób (wg innych źródeł 76-92 osoby), w tym 28 dzieci. Spalonych zostało 66 gospodarstw (111 budynków) wraz z inwentarzem. Na skraju miejscowości znajduje się cmentarz wojenny, na którym pochowani są ofiary pacyfikacji. Oba Łążki w latach siedemdziesiątych XX w. liczyły 77 domów. W roku 1982 było 26 gospodarstw. Obecnie wieś liczy kilkanaście zabudowań w większości nowych budynków ładnie utrzymanych, w których mieszka 114 osób.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Stary młyn. Łążek Chwałowski
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych