Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Na budynku stojącym przy ul. Chopina 5 (róg ul. Ogrodowej) w Aleksandrowie Kujawskim zamocowana została tablica upamiętniająca pierwszego burmistrza tego miasta Stanisława Tatarkiewicza, który mieszkał w tym budynku przez siedem lat.
Urodził się w Łowiczu (5 styczeń 1883 roku), ale szkołę miejską ukończył w Łęczycy, a potem wykszktałcenie zdobywał na kursach dla wyższych urzędników komunalnych na Wydziale Prawa i Ekonomi Uniwersytetu Poznańskiego oraz na kursach dziennikarskich w Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie. W latach 1898 1911 był urzędnikiem Aleksandrowskiej Komory Celnej w wydziale statystycznym przewozu i wywozu towarów, a w kolejnych latach (1911 1920) był naczelnikiem straży ogniowej. Ale już w 1918 roku powołany został przez aklamację na stanowisko burmistrza tego miasta (wówczas jeszcze Aleksandrowa Pogranicznego), które pełnił do 1920 roku.
Trzeba jednak wiedzieć o tym, że od początku swojej aktywności zawodowej Stanisława Tatarkiewicz przejawiał duże zaangażowanie w życie lokalnej społeczności mieszkańców tego miasta na Kujawach. Jeszcze przed I wojną światową prowadził zajęcia edukacyjne w ramach działalności Polskiej Macierzy Szkolnej (był jej sekretarzem); założył też pierwszą księgarnię oraz działającą przy niej wypożyczalnię książek w ówczesnym powiecie nieszawskim; był również prezesem oddziału Towarzystwa Rozwoju Przemysłu, Rzemiosła i Handlu, członekiem zarządu Towarzystwa Pożyczkowo Oszczędnościowego, a w 1916 roku założył w mieście gimnazjum. Uczestniczył w różnych przedsięwzięciach edukacyjnych, charytatywnych, gospodarczych oraz kulturalnych. To dzięki inicjatywie tego pierwwszego burmistrza, naczelnik państwa polskiego Józef Piłsudski, dekretem z dnia 4 lutego 1919 roku nadał prawa miejskie Aleksansrowi Pogranicznemu i zmienił jego dotychczasową nazwę na Aleksandrów Kujawski.
Aleksandrów Kujawski leży na trasie kolejowej między Toruniem a Włocławkiem. W 1879 r. odbyło się tutaj spotkanie cesarza Wilhelma I z carem Aleksandrowem II Romanowem i od jego właśnie imienia nazwano najpierw samą tylko stację kolejową, a potem także i miejscowość.