Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: W 1834 r. założony został Aleksandrów Kujawski. Było to jeszcze za czasów zaboru rosyjskiego. Początkowo mieszkała tu ludności związana zarobkowo z rolnictwem głównie parobkowie, fornale i owczarze. Prawdziwy rozwój miasta (wówczas była to tylko osada) nastąpił w 1858 r., kiedy zaczęto budowę warszawsko-bydgoskiej kolei żelaznej i wytyczono miejsce pod budowę dworca kolejowego w tej osadzie. Z tą chwilą zaczęli przybywać tu osadnicy o różnych zawodach: stolarze, cieśle, rzeźnicy, piekarze... Wraz z oddaniem do użytku dworca kolejowego w grudniu 1862 r. i uruchomieniem komunikacji kolejowej, pojawili się również kolejarze, urzędnicy celni oraz pracownicy poczty, bo i urząd pocztowy tu uruchomiono, i komorę celna także. A napływowi osadnicy, to nie tylko Polacy, to także Rosjanie, Niemcy oraz Żydzi, którzy zajęli się głównie handlem i usługami.
Więcej ciekawostek o tym mieście można przeczytać w artykule pt. "Aleksandrów Kujawski", jaki opublikowałem w ekskluzywnym czasopiśmie krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 9/2015). Polecam tę lekturę.
Na zdjęciu: Widok z aleksandrowskiego ronda w stronę ul. Słowackiego.
Aleksandrów Kujawski leży na trasie kolejowej między Toruniem a Włocławkiem. W 1879 r. odbyło się tutaj spotkanie cesarza Wilhelma I z carem Aleksandrowem II Romanowem i od jego właśnie imienia nazwano najpierw samą tylko stację kolejową, a potem także i miejscowość.