Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Założony w 1834 r., wówczas jeszcze w zaborze rosyjskim, Aleksandrów Kujawski, nabrał tempa rozwoju w momencie, gdy rozpoczęto budowę linii Warszawsko-Bydgoskiej kolei żelaznej wraz z wybudowaniem w pobliżu wsi, a właściwie osady Białe Błota, budynku dworca kolejowego, który oddany został do użytku w 1862 r. To wszystko spowodowało, że zaczęli tu napływać osadnicy różnych profesji, wśród których byli nie tylko Polacy wiele osób było pochodzenia rosyjskiego, niemieckiego, żydowskiego, a nawet cygańskiego. Według spisu z 1897 r. zamieszkiwało tu około 2418 osób wyznania rzymskokatolickiego, 142 prawosławnego, 197 ewangelickiego oraz 280 mojżeszowego.
Na zdjęciu: Fragment budynku dworcowego zamieszkałego przez aleksandrowian i na tę część miasto nie łoży żadnych funduszy remontowych. Pozyskane pieniądze na rewitalizację wykorzystane zostały na część obiektu dworcowego, który miasto przejęło od PKP.
Aleksandrów Kujawski leży na trasie kolejowej między Toruniem a Włocławkiem. W 1879 r. odbyło się tutaj spotkanie cesarza Wilhelma I z carem Aleksandrowem II Romanowem i od jego właśnie imienia nazwano najpierw samą tylko stację kolejową, a potem także i miejscowość.