Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Kolejowy dworzec w Aleksandrowie Kujawskim, to bodaj jedyny w Europie tak długi 196 metrów, natomiast w najszerszym swoim miejscu ma 21,6 metrów; w 1860 r., kiedy został wybudowany, jego powierzchnia sięgała 3680 metrów kwadratowych. A trzeba wiedzieć, że na temat budowy w tym miejscu dworca oraz linii kolejowej łączącej Bydgoszcz z Warszawą, a dalej z Wiedniem, już w lutym 1857 r. rząd pruski porozumiał się z rządem rosyjskim. Dziś możemy tylko podziękować tym rządom za tę decyzję.
Dworzec wzniesiony został w stylu eklektycznym, według projektu Stanisława Tremblińskiego, natomiast w latach późniejszych rozbudowano obiekt pod kierunkiem Czesława Domaniewskiego. Umieszczono w nim wówczas telegraf, wydzielono mieszkania dla pracowników ruchu granicznego, szereg pomieszczeń przeznaczono na potrzeby odpraw celnych towarów w ruchu pasażerskim, była też sala rewizyjna i poczekalnie, a tutejszy bufet drugiej klasy słynął z dobrej kuchni. Jeszcze dziś fachowcy branży budowlanej zgodnie przyznają, że dworzec ten jest imponującym dziełem architektury przemysłowej, a jego wielkość i rozmach, z jakim został wzniesiony, cały czas zachwyca pasażerów; okolicznych mieszkańców natomiast może napawać dumą.
Na zdjęciu: Widok dworca kolejowego z miejsca, w którym jeszcze kilkanaście lat temu stał budynek magazynu.
Aleksandrów Kujawski leży na trasie kolejowej między Toruniem a Włocławkiem. W 1879 r. odbyło się tutaj spotkanie cesarza Wilhelma I z carem Aleksandrowem II Romanowem i od jego właśnie imienia nazwano najpierw samą tylko stację kolejową, a potem także i miejscowość.