Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Podobno dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim w tym kształcie, w jakim jest, powstał przez pomyłkę. Stało się to wówczas, kiedy miejscowość ta wchodziła w skład Królestwa Polskiego, którego faktycznym władcą był car Rosji. Gdy pokazano mu plan dworca, który miał tu powstać z uwagi na budowaną już trasę kolejową, sądził, że dotyczy dworca w Aleksandrowsku na Ukrainie, więc chciał, aby był zbudowany w stylu neorenesansu francuskiego i luksusowo wyposażony. I tak się też stało, tyle tylko, że z dworcem na Kujawach. Powstało wówczas okazałe południowe skrzydło, a w północnym przygotowano apartamenty dworskie dla władcy Rosji i jego dworskiej świty. To właśnie tutaj, w Aleksandrowie Kujawskim, które w tym czasie było pograniczem zaboru rosyjskiego i pruskiego, car Aleksander II spotkał się z cesarzem niemieckim Wilhelmem I; był to rok 1879.
Nie tylko o dworcu, ale o innych ciekawych miejscach w tym historycznym, niewielkim mieście na Kujawach można dowiedzieć się z artykułu pt. Aleksandrów Kujawski, jaki opublikowałem w ekskluzywnym czasopiśmie krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 9/2015). Polecam tę lekturę.
Aleksandrów Kujawski leży na trasie kolejowej między Toruniem a Włocławkiem. W 1879 r. odbyło się tutaj spotkanie cesarza Wilhelma I z carem Aleksandrowem II Romanowem i od jego właśnie imienia nazwano najpierw samą tylko stację kolejową, a potem także i miejscowość.