Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Początki dzisiejszego Aleksandrowa Kujawskiego wiążą się z budową warszawsko-bydgoskiej linii kolejowej. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło 4 grudnia 1862 r.; kolej ułatwiała transport ludzi i towarów między Rosją a Prusami, co sprzyjało rozwojowi osady wokół dworca. Budując dworcowy gmach uwzględniono też inne jego funkcje, bo nie tylko biuro ruchu kolei żelaznej, ale i telegrafu i urzędu pocztowego. Stacja ta była miejscem ważnych wydarzeń o charakterze międzynarodowym. Jednym z nich było spotkanie w dniach 3 i 4 września 1879 r. dwóch spokrewnionych ze sobą cesarzy car Rosji Aleksander II przyjął tu swojego stryja cesarza Niemiec Wilhelma I.
Innym ważnym, choć mniej znanym wydarzeniem było przejęcie w lutym 1863 r. przez spiskowców powstania styczniowego, dokumentów konwencji Aleksandrowa. Było to rosyjsko-pruskie tajne porozumienie o wspólnej walce przeciw powstańcom. Ujawnienie tych dokumentów wywołało międzynarodowy skandal dyplomatyczny.
O gmachu dworcowym, ale nie tylko pisałem w artykule pt. Aleksandrów Kujawski, jaki opublikowałem w ekskluzywnym miesięczniku krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 9/2015). Polecam tę lekturę.
Na zdjęciu: Nie wyremontowana jeszcze mieszkalna część dworca kolejowego.
Aleksandrów Kujawski leży na trasie kolejowej między Toruniem a Włocławkiem. W 1879 r. odbyło się tutaj spotkanie cesarza Wilhelma I z carem Aleksandrowem II Romanowem i od jego właśnie imienia nazwano najpierw samą tylko stację kolejową, a potem także i miejscowość.