Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Ostatnim prywatnym właścicielem pałacyku w obecnym Parku Miejskim w Aleksandrowie Kujawskim był Edward hrabia Mycielski -Trojanowski. W jednej z izb urządził zbrojownię białej broni. Miał też bogatą kolekcję broni i odzieży ochronnej, którą przywiózł z pobytu w Azji Mniejszej (kolekcja obecnie znajduje się w magazynach toruńskiego Muzeum Okręgowego). Kiedy do pałacu w wrześniu 1939 r. wkroczyli naziści (w czasie I wojny światowej również pałacem władali Niemcy), zniszczyli bogaty księgozbiór, jaki się tu znajdował, a także obrazy królów polskich; oszczędzono jedynie obraz przedstawiający Augusta III Wazę. W 1945 r. pałacyk wraz z parkiem, władza Polski Ludowej przekazała Szkole Ogrodniczej. W latach 1984 1991 przeprowadzono tu kapitalny remont, adaptując go do nowych potrzeb, w związku z czym, drewniane stropy zastąpiono żelbetonowymi, a niektóre pomieszczenia przystosowano na sale lekcyjne i bibliotekę (obecnie lekcje odbywają się w jednym z dwóch bloków w głębi parku).
O posiadłości hrabiego można dowiedzieć się więcej z artykułu pt. "Park i pałace Trojanowskiego", jaki zamieściłem w ekskluzywnym miesięczniku krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 4/2018). Polecam tę lekturę.
Na zdjęciu: Hol wraz ze schodami w pałacu Trojanowskiego.
Aleksandrów Kujawski leży na trasie kolejowej między Toruniem a Włocławkiem. W 1879 r. odbyło się tutaj spotkanie cesarza Wilhelma I z carem Aleksandrowem II Romanowem i od jego właśnie imienia nazwano najpierw samą tylko stację kolejową, a potem także i miejscowość.