Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: W naszym ogrodzie w Aleksandrowie Kujawskim udało mi się uchwycić tę czerwoną ważkę, gdy usiadła na metalowym słupku. Długo jednak na nią polowałem, bo choć siadała, a to na liściu, a to na jakimś kwiatku, to gdy zbliżyłem się do niej z aparatem odlatywała.
Na całym globie żyje około 6 tys. gatunków; w Polsce doliczono się aż 73 ich odmian. Samice są zawsze mniej wybarwione, niż ich partnerzy. Zwykle jaja składają pod powierzchnią wody lub bardzo blisko niej. Stworzenia te potrafią nie tylko latać we wszystkich kierunkach i nawet do góry nogami, ale też zatrzymać swój lot w powietrzu. Ich duże oczy tak są zbudowane, że doskonale widzą zarówno to, co przed nimi i po bokach, jak i to, co za nimi. Chociaż najczęściej przebywają w pobliżu wody, zwłaszcza stojącej (jeziora, stawy, oczka wodne, ale też i brzegi i zakola rzek), to i tak przylatują w suche miejsca w głębi lądu.
Aleksandrów Kujawski leży na trasie kolejowej między Toruniem a Włocławkiem. W 1879 r. odbyło się tutaj spotkanie cesarza Wilhelma I z carem Aleksandrowem II Romanowem i od jego właśnie imienia nazwano najpierw samą tylko stację kolejową, a potem także i miejscowość.
Autor: Rafał kocańda Dodano: 2014-10-05 08:03:40