Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Fragment murów obronnych Nowego Sącza

Galeria: Beskid Sądecki Włącz pokaz slajdów

 
Fragment murów obronnych Nowego Sącza

Tytuł zdjęcia: Fragment murów obronnych Nowego Sącza


Autor: JureK
Data dodania: 2011-02-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1994 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W pierwszej połowie XIV stulecia miasto było opasane murami miejskimi. Ich wznoszenie przebiegało w kilku fazach związanych z rozwojem miasta, jego znaczeniem i zamożnością. Obwód murów miejskich wynosił ok. 1700 m. W ich obręb wprowadzały trzy bramy, z których dwie usytuowane były na osi głównego traktu handlowego. Największa - Węgierska wprowadzała do miasta z południa, Krakowska - z północy. Od strony wschodniej usytuowana była brama Młyńska, która łączyła go ze szlakiem handlowym. Z linią związany był zamek królewski oparty częścią mieszkalną o niego i tworzący z trzema kwadratowymi basztami Zamkową, Szlachecką i Kowalską dobrze ufortyfikowany północny narożnik miasta. Na zdjęciu przedstawiony jest odbudowany w latach 1983-1986r.staraniem i kosztem Parafii św. Małgorzaty fragment murów obronnych miasta.W murze znajdują się pozostałości architektoniczne z XIV - XVIIw. dawnej kolegiaty.
Miejscowość: Nowy Sącz
Kraina: Beskid Sądecki
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki to góry, które trudno sklasyfikować. Trochę w nich Bieszczadów a trochę Beskidu Niskiego. Są przepiękne kudłate bukami góry, które jesienią przybierają tysiące odcieni żółci i czerwieni. Są także banie zagubionych w dolinach cerkiewek. Najstarsza z nich, powroźnicka świątynia pod wezwaniem św. Jakuba, została wpisana w 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Beskid Sądecki - pasma górskie

Beskid Sądecki to, przede wszystkim, dwa pasma górskie. Pierwsze z nich - Przehyby i Radziejowej to monumentalne zalesione szczyty górskie... odludne, dzikie i niedostępne. Drugie pasmo, Jaworzyny i Łabowskiej, to piękne widoki na Tatry, unikatowej urody Wierchomla, Pusta Wielka i... Jaworzyna, której od czasu poprowadzenia na nią kolejki gondolowej nie polecamy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych