Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zamek w Nowym Sączu - legendarny rycerz

Galeria: Beskid Sądecki Włącz pokaz slajdów

 
Zamek w Nowym Sączu - legendarny rycerz

Tytuł zdjęcia: Zamek w Nowym Sączu - legendarny rycerz


Autor: JureK
Data dodania: 2011-02-26
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2295 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Tak jak każdy zamek, tak i zamek w Nowym Sączu ma swoją legendę. Głosi ona,że u podnóża Baszty Kowalskiej wypływało cudowne źródełko, którego woda w zimie nie zamarzała i miała lekki siarkowy posmak. W pobliżu znajdowała się strażnica, na której wartę pełnili młodzi i odważni zamkowi rycerze. W tajemniczych okolicznościach systematycznie znikał bez wieści jeden z wojów i nikt nie był w stanie wyjaśnić co się z nim stało. Pewnego razu znalazł się śmiałek, uzbrojony w halabardę, święconą kredę i różaniec, który podjął wartę w pobliżu źródełka. Kredą zakreślił wokół siebie krąg i czekał. Około północy nagle w pobliżu usłyszał piękne śpiewy, muzykę i zobaczył nimfy zapraszające go do tańca. Mimo kuszących zaproszeń nie wyszedł poza zakreślony święconą kredą krąg i wrzucił do źródła różaniec. Woda wzburzyła się i piękne nimfy zamieniły się w obrzydliwe czarownice odlatując w nieznane. Wtedy zrozumiał, że odkrył tajemnicę zaginięcia swoich współtowarzyszy.Wieść niesie, że źródełko zostało zasypane podczas wybuchu magazynów wojskowych w czasie II wojny, który znacznie zniszczył zamek.
Miejscowość: Nowy Sącz
Kraina: Beskid Sądecki
Województwo: małopolskie
Tagi: ruiny zamki  
Schowaj mapę

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki to góry, które trudno sklasyfikować. Trochę w nich Bieszczadów a trochę Beskidu Niskiego. Są przepiękne kudłate bukami góry, które jesienią przybierają tysiące odcieni żółci i czerwieni. Są także banie zagubionych w dolinach cerkiewek. Najstarsza z nich, powroźnicka świątynia pod wezwaniem św. Jakuba, została wpisana w 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Beskid Sądecki - pasma górskie

Beskid Sądecki to, przede wszystkim, dwa pasma górskie. Pierwsze z nich - Przehyby i Radziejowej to monumentalne zalesione szczyty górskie... odludne, dzikie i niedostępne. Drugie pasmo, Jaworzyny i Łabowskiej, to piękne widoki na Tatry, unikatowej urody Wierchomla, Pusta Wielka i... Jaworzyna, której od czasu poprowadzenia na nią kolejki gondolowej nie polecamy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych