Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Stary Sącz. Kosciół i klasztor SS. Klarysek

Galeria: Beskid Sądecki Włącz pokaz slajdów

 
Stary Sącz. Kosciół i klasztor SS. Klarysek

Tytuł zdjęcia: Stary Sącz. Kosciół i klasztor SS. Klarysek


Autor: Halina
Data dodania: 2016-11-12
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1123 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W Starym Sączu znajduje się klasztor Klarysek założony przez księżną Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego. Księżna po śmierci męża sama wstąpiła do klasztoru w 1279 r. Do tego klasztoru wstąpiła również królowa Jadwiga, żona Władysława Łokietka i matka Kazimierza Wielkiego, która zmarła w 1339 r. W zbiorach bibliotecznych klasztoru zachowały się cenne rękopisy muzyczne z XIII w., świadczące o niezwykle wysokim poziomie ówczesnej kultury muzycznej regionu. Jeden z manuskryptów zawiera czterogłosowy conductus Omnia Beneficia, dzieło uważane za najstarszy zabytek polskiej muzyki wielogłosowej. W 1683 r. Jan III Sobieski podarował klaryskom zdobyty na Turkach sztandar, który jest do dziś przechowywany w klasztorze. W 2016 usunięto sprzed klasztoru ok. 400-letnią lipę, która w myśl legendy miała być znacznie starsza: żywot św. Kingi donosi, że przeobraziła się ona w ciągu jednej nocy z laski wbitej przez świętą w ziemię. Według innej wersji lipa uległa zniszczeniu w pożarze miasta z 1644, ale odrosła z zachowanych korzeni.
Miejscowość: Stary Sącz
Kraina: Beskid Sądecki
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki to góry, które trudno sklasyfikować. Trochę w nich Bieszczadów a trochę Beskidu Niskiego. Są przepiękne kudłate bukami góry, które jesienią przybierają tysiące odcieni żółci i czerwieni. Są także banie zagubionych w dolinach cerkiewek. Najstarsza z nich, powroźnicka świątynia pod wezwaniem św. Jakuba, została wpisana w 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Beskid Sądecki - pasma górskie

Beskid Sądecki to, przede wszystkim, dwa pasma górskie. Pierwsze z nich - Przehyby i Radziejowej to monumentalne zalesione szczyty górskie... odludne, dzikie i niedostępne. Drugie pasmo, Jaworzyny i Łabowskiej, to piękne widoki na Tatry, unikatowej urody Wierchomla, Pusta Wielka i... Jaworzyna, której od czasu poprowadzenia na nią kolejki gondolowej nie polecamy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
+++:)

Autor: Andrzej   Dodano: 2016-11-13  12:50:57
;-)))

Autor: Bogusław Nowak   Dodano: 2016-11-13  07:57:31
zobacz wszystkie komentarze w serwisie