Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cerkiew pw.św.Dymitra - Szczawnik

Galeria: Beskid Sądecki Włącz pokaz slajdów

 
Cerkiew pw.św.Dymitra - Szczawnik

Tytuł zdjęcia: Cerkiew pw.św.Dymitra - Szczawnik


Autor: Stefan Sapeta
Data dodania: 2015-06-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2981 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: została zbudowana w 1841,w typie budownictwa zachodniołemkowskiego.Posiada ona drewnianą konstrukcję zrębową i wieżę o konstrukcji słupowej.Budynek jest trójdzielny i jednonawowy.Dachy są łamane,podbite gontem i kryte blachą.Zdobią je trzy baniaste wieżyczki ze ślepymi latarniami.Wnętrze cerkwi ma wystrój charakterystyczny dla budownictwa sakralnego greckokatolickiego byłego "klucza muszyńskiego".Większość znajdujących się tam zabytków pochodzi z XIXw.Jednak część z nich szczególnie cennych,ma wcześniejszy rodowód.Pochodzą prawdopodobnie ze świątyni,która pierwotnie stała na miejscu obecnej cerkwi.Są to:późnobarokowy ołtarz boczny z 1729r. z ikoną "Przemienienia Pańskiego"oraz z obrazem "Chrystus w grobie"Prezbiterium od nawy dzieli późnobarokowy ikonostas z przełomu XVIII i XIXw.Po wysiedleniu ludności łemkowskiej w latach 1945-47,cerkiew greckokatolicka stała się kościołem rzymskokatolickim.
Miejscowość: Szczawnik
Kraina: Beskid Sądecki
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki to góry, które trudno sklasyfikować. Trochę w nich Bieszczadów a trochę Beskidu Niskiego. Są przepiękne kudłate bukami góry, które jesienią przybierają tysiące odcieni żółci i czerwieni. Są także banie zagubionych w dolinach cerkiewek. Najstarsza z nich, powroźnicka świątynia pod wezwaniem św. Jakuba, została wpisana w 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Beskid Sądecki - pasma górskie

Beskid Sądecki to, przede wszystkim, dwa pasma górskie. Pierwsze z nich - Przehyby i Radziejowej to monumentalne zalesione szczyty górskie... odludne, dzikie i niedostępne. Drugie pasmo, Jaworzyny i Łabowskiej, to piękne widoki na Tatry, unikatowej urody Wierchomla, Pusta Wielka i... Jaworzyna, której od czasu poprowadzenia na nią kolejki gondolowej nie polecamy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych