Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pielgrzymka - cerkiew prawosławna

Galeria: Beskid Niski Włącz pokaz slajdów

 
Pielgrzymka - cerkiew prawosławna

Tytuł zdjęcia: Pielgrzymka - cerkiew prawosławna


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2012-01-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3070 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Tak na dobrą sprawe to w tej świątyni jest wzystko czego tułający się bezdrożami Beskidu Niskiego powsinoga szuka i co go kręci niczym woda wiry w potoku. Jest bowiem cudnej urody ikonostas, są ikony, nie brakuje też rozpalającej wyobraźnię legendy. Przede wzystkim jest cerkiew, taka sama jak przed wiekami - prawosławna. Malowidła - dzieło czynnych w całej okolkicy wędrownych artystów obdrazonych niepospolitym talentem czyli braci Pawła i Jana Bogdańskich. Najważniejsza rzecz to czczona daleko i szeroko, słynąca łaskami ikona Matki Bożej Hadogetrii, podobno z połowy siedemnastego wieku. Legenda o cerkwi w Pielgrzymce ? A proszę bardzo ! Podobno wspomniana klka zdań wcześniej ikona przywędrowala niezwykłym sposobem z Węgoer i objawiła się mieszkającym tutaj Rusinom w konarach topoli stojącej tuż za ogrodzeniem dzisiejszej świątyni. Ledwo obraz zdjęto i umieszczono w szafie ołtarzowej, pojawili się we wsi Madziarzy. Ikonę wyrwali, obwinęli szmatami i zacięli batem zaprzęgnięte do wozu konie. Ale zwierzaki ani myślały ruszyć z kopyta. Wbiły się w ziemię jak przymurowane, seri, tak było. Przynajmniej tak opowiadają najstarsi mieszkańcy. Jak był taki znak, to co mieli robić szwargoczący w pogańskim języku przybysze ? Nic nie mogli zrobić tylko zabrać nogi za pas i wynieść się skąd przybyli. Co i jak niepyszni - uczynili.
Miejscowość: Pielgrzymka
Kraina: Beskid Niski
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Beskid Niski

Beskid Niski - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto
zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Niski zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Niski to najniższa a zarazem najrozleglejsza część Beskidów. Jego trzon stanowi główny grzbiet karpacki ciągnący się na przestrzeni blisko 100 km od Przełęczy Tylickiej (683 m.n.p.m.) po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.). Stanowi on wododział pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyckiego.

W Beskidzie Niskim nie znajdziemy zapierających dech w piersiach przestrzeni, wyzwań na miarę Orlej Perci, połonin, ani nawet zwykłych polan grzbietowych, z których moglibyśmy podziwiać okolicę. A jednak Beskid Niski to jedne z najpiękniejszych polskich gór.

Dziko, pusto, odludnie to przymiotniki najlepiej pasujące do tej części naszego kraju. Najbardziej urzekające w Beskidzie Niskim są opustoszałe dolinki m.in. Czarnego, Niznajowej, Wołowca, Radocyny, czy Regietowa, które wiosną zakwitają tysiącem barw beskidzkich łąk.

Beskid Niski to kamienne krzyże i kapliczki przydrożne porozrzucane w najmniej oczekiwanych miejscach. To małe, drewniane cerkiewki, przycupnięte na skrajach wsi, z równie małymi cmentarzykami wokół. I wreszcie cmentarze wojenne - zarośnięte i pochylone nad  krwawą przeszłością tych ziem.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dzięki Piotrze ! Powtórz proszę swoją opinię tym, którzy wklejane pod fotki komentarze oceniają jako nudną piłę :-) .

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2012-01-21  19:10:41
Pokazany obiekt, zdjęcie i zwłaszcza opis podsycają moje zafascynowanie prawosławiem.

Autor: piotr55   Dodano: 2012-01-21  18:48:35
zobacz wszystkie komentarze w serwisie