Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Dukla - nagrobek Franciszka Stadnickiego w kruchcie

Galeria: Beskid Niski Włącz pokaz slajdów

 
Dukla - nagrobek Franciszka Stadnickiego w kruchcie

Tytuł zdjęcia: Dukla - nagrobek Franciszka Stadnickiego w kruchcie


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2012-01-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1299 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Nazwiska większości artystów zaangażowanych przy upiększaniu kościoła Marii Magdaleny w Dukli okrywa mrok. Pewnie po kwerendzie dokumentów traktujących o kolejach losu rodu Mnischów można natrafić na wystawiane przez murarzy, malarzy i sztukatorów rachunki, ale zajęcie to długotrwałe i żmudne. Nie dziwi, że powtarzane są w kółko nie odbiegające zbytnio od prawdy informacje, że na budowie kościoła pojawili się mistrzowie sprowadzeni specjalnie do Dukli z Saksonii. Kowale z Drezna założyli nawet w pobliżu prowizoryczny warsztat w którym na gorąco wyginali pręty i sztaby na zamykające wejścia do kaplic bocznych kraty. Artystami wcale nie ukrywający swojej tożsamości są Polacy. To autor polichromii na sklepieniu malarz Antoni Stroiński i architekt Piotr Polejowski. Znany jest też najsławniejszy, z pewnością najbardziej utalentowany Jan Obrocki. Lwowski rzeźbiarz pozostawił przecież w kościele niezwykłe arcydzieła. Pierwszy to cudownie piękny pomnik Amalii Mniszech, Białej Damy z Dukli. Drugi ustawiony w kruchcie nagrobek jest równie fascynujący. To pomnik klasycystyczny zmarłego w 1810 roku Franciszka Stadnickiego.
Miejscowość: Dukla
Kraina: Beskid Niski
Województwo: podkarpackie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Beskid Niski

Beskid Niski - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto
zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Niski zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Niski to najniższa a zarazem najrozleglejsza część Beskidów. Jego trzon stanowi główny grzbiet karpacki ciągnący się na przestrzeni blisko 100 km od Przełęczy Tylickiej (683 m.n.p.m.) po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.). Stanowi on wododział pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyckiego.

W Beskidzie Niskim nie znajdziemy zapierających dech w piersiach przestrzeni, wyzwań na miarę Orlej Perci, połonin, ani nawet zwykłych polan grzbietowych, z których moglibyśmy podziwiać okolicę. A jednak Beskid Niski to jedne z najpiękniejszych polskich gór.

Dziko, pusto, odludnie to przymiotniki najlepiej pasujące do tej części naszego kraju. Najbardziej urzekające w Beskidzie Niskim są opustoszałe dolinki m.in. Czarnego, Niznajowej, Wołowca, Radocyny, czy Regietowa, które wiosną zakwitają tysiącem barw beskidzkich łąk.

Beskid Niski to kamienne krzyże i kapliczki przydrożne porozrzucane w najmniej oczekiwanych miejscach. To małe, drewniane cerkiewki, przycupnięte na skrajach wsi, z równie małymi cmentarzykami wokół. I wreszcie cmentarze wojenne - zarośnięte i pochylone nad  krwawą przeszłością tych ziem.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych