Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Dukla - sklepienie w kociele parafialnym św. Marii Magdaleny

Galeria: Beskid Niski Włącz pokaz slajdów

 
Dukla - sklepienie w kociele parafialnym św. Marii Magdaleny

Tytuł zdjęcia: Dukla - sklepienie w kociele parafialnym św. Marii Magdaleny


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2011-12-13
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1736 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kto ciekawy i przy tym dociekliwy, bez większego wysiłku dostrzeże na sklepieniu kościoła Marii Magdaleny udane plafony przedstawiające sceny z życia patronki kościoła. Czytelne są szczególnie freski przedstawiające spotkanie Chrystus z Marią Magdaleną i Martą, Marią Magdaleną rozpaczającą przy grobie. Za najciekawsze malowidło uznać wypada olbrzymi fresk przedstawiający realistycznie wizję Marii Magdaleny . To dzieła działającego na południu Polski pod koniec osiemnastego wieku malarza Antoniego Stroińskiego. Zdewastowane przez czas, mocno zniszczone wnętrze uzyskało dawny blask nie tylko dzięki zapobiegliwości powszechnie szanowanego w Dukli proboszcza Siary, ale także życzliwości konserwatora zabytków, który ten akurat kościół upodobał sobie szczególnie. Gruntowny, bardzo głęboki i konsekwentnie realizowany remont poprowadzono przez ponad siedem lat, a prace zakończono w 2006 roku. Gdy zapuszczona świątynia zajaśniała na powrót pełnym blaskiem miłośnicy sztuki  bez najmniejszej przesady  ochrzcili kościół w Dukli polską perłą baroku.
Miejscowość: Dukla
Kraina: Beskid Niski
Województwo: podkarpackie
Tagi: barok kościoły  
Schowaj mapę

Beskid Niski

Beskid Niski - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto
zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Niski zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Niski to najniższa a zarazem najrozleglejsza część Beskidów. Jego trzon stanowi główny grzbiet karpacki ciągnący się na przestrzeni blisko 100 km od Przełęczy Tylickiej (683 m.n.p.m.) po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.). Stanowi on wododział pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyckiego.

W Beskidzie Niskim nie znajdziemy zapierających dech w piersiach przestrzeni, wyzwań na miarę Orlej Perci, połonin, ani nawet zwykłych polan grzbietowych, z których moglibyśmy podziwiać okolicę. A jednak Beskid Niski to jedne z najpiękniejszych polskich gór.

Dziko, pusto, odludnie to przymiotniki najlepiej pasujące do tej części naszego kraju. Najbardziej urzekające w Beskidzie Niskim są opustoszałe dolinki m.in. Czarnego, Niznajowej, Wołowca, Radocyny, czy Regietowa, które wiosną zakwitają tysiącem barw beskidzkich łąk.

Beskid Niski to kamienne krzyże i kapliczki przydrożne porozrzucane w najmniej oczekiwanych miejscach. To małe, drewniane cerkiewki, przycupnięte na skrajach wsi, z równie małymi cmentarzykami wokół. I wreszcie cmentarze wojenne - zarośnięte i pochylone nad  krwawą przeszłością tych ziem.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych