Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Królik Polski - opuszczona cerkiew Przeniesienia Relikwii Swięto Mikołaja

Galeria: Beskid Niski Włącz pokaz slajdów

 
Królik Polski - opuszczona cerkiew Przeniesienia Relikwii Swięto Mikołaja

Tytuł zdjęcia: Królik Polski - opuszczona cerkiew Przeniesienia Relikwii Swięto Mikołaja


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2011-11-22
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3122 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Cerkiew Przeniesienia Relikwii Świętego Mikołaja w Króliku Polskim tak naprawdę znajduje się w wiosce o nazwie Królik Wołoski. Tyle tylko, że takiej wioski w Beskidzie Niskim nie ma, bo została zlikwidowana raz na zawsze i inkorporowana właśnie do wioski Królik Polski. Rozróżnienie etymologiczne było niezbędne w pogmatwanych czasach gdy na jednych łanach siedzieli kmiecie Wołosi, a na innych  Polacy. Wołosi, co całkowicie zrozumiale nie byli zadeklarowanymi rzymskimi katolikami tylko wyznawcami ortodoksyjnej religii grekokatolickiej. Stąd konieczność wystawienia w jednej części osady kościoła, a w innej  cerkwi. Jak diabli znowu zakręcili warząchwią w kotle wzajemnych uprzedzeń i nienawiści ludność wyznania grekokatolickiego przędzono z ojcowizny. Transporty organizowane w ramach haniebnej akcji Wisła translokowały rodziny za Bug  pod Lwów i Złoczów. Bogata cerkiew, chociaż murowana rozsypała się pod wpływem destrukcji nieubłaganego czasu.
Miejscowość: Królik Polski
Kraina: Beskid Niski
Województwo: podkarpackie
Tagi: cerkwie ruiny  
Schowaj mapę

Beskid Niski

Beskid Niski - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto
zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Niski zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Niski to najniższa a zarazem najrozleglejsza część Beskidów. Jego trzon stanowi główny grzbiet karpacki ciągnący się na przestrzeni blisko 100 km od Przełęczy Tylickiej (683 m.n.p.m.) po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.). Stanowi on wododział pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyckiego.

W Beskidzie Niskim nie znajdziemy zapierających dech w piersiach przestrzeni, wyzwań na miarę Orlej Perci, połonin, ani nawet zwykłych polan grzbietowych, z których moglibyśmy podziwiać okolicę. A jednak Beskid Niski to jedne z najpiękniejszych polskich gór.

Dziko, pusto, odludnie to przymiotniki najlepiej pasujące do tej części naszego kraju. Najbardziej urzekające w Beskidzie Niskim są opustoszałe dolinki m.in. Czarnego, Niznajowej, Wołowca, Radocyny, czy Regietowa, które wiosną zakwitają tysiącem barw beskidzkich łąk.

Beskid Niski to kamienne krzyże i kapliczki przydrożne porozrzucane w najmniej oczekiwanych miejscach. To małe, drewniane cerkiewki, przycupnięte na skrajach wsi, z równie małymi cmentarzykami wokół. I wreszcie cmentarze wojenne - zarośnięte i pochylone nad  krwawą przeszłością tych ziem.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Na galerię looknąłem i wiem, że byłeś blisko :-) Jak się kończy Rymanów, jest takie jezioro i dalej ansfaltowa szosa prowadzi do Daliowej właśnie to cały czas prosto. Po kilkuset metrach jest brązowa strzałka szlaku architektury drewnianej na prawo z napisem "Cerkiew XIX wiek", ale to nie to tylko Bałucianka ( terraz gruntownie remontowana, ciekawa !!!). Za dwieście, trzysta metrów jest styrzałka w lewo "kościół zabytkowy". To też nie to, bowiem to jest drewniana świątynia rzymskokatolicka. Od tego miejsca jeszcze kolejnych dwieście metrów i po prawej, za drzewami, przy polnej ( robi wrażenie nieprzejezdnej, ale jest oki) drodze jest polana, pasieka, zabudowania i cerwkisko widoczne jak na dłoni. I to jest to. Królik Polski ( Wołoski) :-) . Odrwotnie - jak się jedzie od Daliowej i spada się stromym zjazdem, mostem z przepustem, tablica Królik Polski i jeeeest. Wynurza się w całej krasie po lewej stronie, dwadzieścia, trzydzieści metrów za tą właśnie tablicą informacyjną :-)

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2011-11-22  20:39:54
No właśnie też byłem w tej okolicy (zapraszam do mojej galerii miejscowości Rymanów-Zdrój) i na ten obiekt nie natrafiłem, zdjęcia satelitarne niewiele pomagają. Przy najbliższej okazji wykorzystam cenne wskazówki.

Autor: Michał P   Dodano: 2011-11-22  20:16:37
Ze trzy razy przepędzlowałem przez wieś zanim zanim tu trafiłem.Od Daliowej - sprawa prosta, widać kopułki po lewej stronie drogi. Gdy zbliżasz się od Rymanowa, możesz się przewrócić, a polany i cmentarza przy cerkwi nie zobaczysz.... Prawda - magiczne miejsce :-)

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2011-11-22  19:50:59
Wspaniały obiekt ale mało widoczny latem z drogi trzeba wiedzieć gdzie go szukać a warto . Pozdrawiam.

Autor: Wacław Skwara   Dodano: 2011-11-22  18:59:09
zobacz wszystkie komentarze w serwisie