Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Długie - droga we wsi, której nie ma

Galeria: Beskid Niski Włącz pokaz slajdów

 
Długie - droga we wsi, której nie ma

Tytuł zdjęcia: Długie - droga we wsi, której nie ma


Autor: Słonecznik (Maryla)
Data dodania: 2016-11-05
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 662 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Długie (łemk. Dołhe), to nieistniejąca obecnie wieś łemkowska, położona była w dolinie bezimiennego potoku, dopływającego z prawej strony do Wisłoki, a także nad wspomnianą rzeką. Centralna część wsi ciągnęła się od doliny Wisłoki w kierunku Wyszowatki, a ostatnie zabudowania znajdowały się nieopodal przełęczy, gdzie obecnie stoi jeszcze krzyż graniczny pomiędzy obydwoma wsiami. Historia wsi - przynajmniej na kartach pisanych - pojawia się w 1541 roku. W czasie I wojny światowej toczyły się tutaj działania wojenne na przełomie 1914/1915 roku i sama wieś dość znacznie ucierpiała przy tym. Pokłosiem tych walk jest utworzony tu cmentarz o numerze 44 projektu Dusana Jurkowicza. Po zakończeniu wojny, jeszcze w 1945 roku, znaczna część mieszkańców wsi wobec wzmożonej agitacji wyjechała dobrowolnie (choć nie w każdym przypadku) do Związku Radzieckiego, na teren sowieckiej Ukrainy, zabierając swój dobytek. Pozostałych wysiedlono w ramach akcji "Wisła" w maju 1947 roku. Wieś opustoszała, pozostały tylko domostwa, pola, sady, cmentarz parafialny i wojenny, kapliczki i krzyże.
Miejscowość: Długie
Kraina: Beskid Niski
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Beskid Niski

Beskid Niski - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto
zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Niski zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Niski to najniższa a zarazem najrozleglejsza część Beskidów. Jego trzon stanowi główny grzbiet karpacki ciągnący się na przestrzeni blisko 100 km od Przełęczy Tylickiej (683 m.n.p.m.) po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.). Stanowi on wododział pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyckiego.

W Beskidzie Niskim nie znajdziemy zapierających dech w piersiach przestrzeni, wyzwań na miarę Orlej Perci, połonin, ani nawet zwykłych polan grzbietowych, z których moglibyśmy podziwiać okolicę. A jednak Beskid Niski to jedne z najpiękniejszych polskich gór.

Dziko, pusto, odludnie to przymiotniki najlepiej pasujące do tej części naszego kraju. Najbardziej urzekające w Beskidzie Niskim są opustoszałe dolinki m.in. Czarnego, Niznajowej, Wołowca, Radocyny, czy Regietowa, które wiosną zakwitają tysiącem barw beskidzkich łąk.

Beskid Niski to kamienne krzyże i kapliczki przydrożne porozrzucane w najmniej oczekiwanych miejscach. To małe, drewniane cerkiewki, przycupnięte na skrajach wsi, z równie małymi cmentarzykami wokół. I wreszcie cmentarze wojenne - zarośnięte i pochylone nad  krwawą przeszłością tych ziem.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych