Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Regietów Wyżny - drewniana kapliczka przy modrzewiu

Galeria: Beskid Niski Włącz pokaz slajdów

 
Regietów Wyżny  - drewniana kapliczka przy modrzewiu

Tytuł zdjęcia: Regietów Wyżny - drewniana kapliczka przy modrzewiu


Autor: Słonecznik (Maryla)
Data dodania: 2016-09-07
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1795 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Dawniej istniały dwie wsie: Regietów Wyżny i Niżny. Zostały one wysiedlone całkowicie w 1947 r. w czasie "Akcji Wisła" .Wieś w 1881 r. zamieszkiwało 547 mieszkańców (87 gospodarstw), w tym 536 Łemków i 11 Żydów. Właścicielem wsi był Jan Zborowski. Regietów Wyżny do dzisiaj jest wyludniony. O tym, że istniała tu wieś świadczą zdziczałe sady, kapliczki , prawnie chroniony jako obiekt zabytkowy wiejski cmentarz, miejsce po przeniesionej cerkwi. W Regietowie Niżnym po wojnie utworzono PGR i wieś ponownie została zaludniona. W 2007 r odbyła się uroczystość poświęcenia wybudowanej kapliczki , której celem jest oddanie hołdu wysiedlonym mieszkańcom. Kapliczka została zaprojektowana przez Margaritę Sandowicz - Bąkowską. Jej górna część przypomina dzwonnicę cerkiewną, a dolna - łemkowską chyżę. Całość zwieńcza podwójny, metalowy krzyż, w którego ramiona zostały wpisane łzy za utraconą ojcowizną. Dzwon ma znaczenie symboliczne - dzwon cerkiewny zwykle obwieszczał ważne wydarzenie w życiu wsi. Kaplica została wzniesiona na pamiątkę wsi i jej mieszkańców z inicjatywy Fundacji Wspierania Mniejszości Łemkowskiej ,,Rutenika". (opis z tablicy informacyjnej i strony podanej przy kolejnym zdjęciu)
Miejscowość: Regietów
Kraina: Beskid Niski
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Beskid Niski

Beskid Niski - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto
zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Niski zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Niski to najniższa a zarazem najrozleglejsza część Beskidów. Jego trzon stanowi główny grzbiet karpacki ciągnący się na przestrzeni blisko 100 km od Przełęczy Tylickiej (683 m.n.p.m.) po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.). Stanowi on wododział pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyckiego.

W Beskidzie Niskim nie znajdziemy zapierających dech w piersiach przestrzeni, wyzwań na miarę Orlej Perci, połonin, ani nawet zwykłych polan grzbietowych, z których moglibyśmy podziwiać okolicę. A jednak Beskid Niski to jedne z najpiękniejszych polskich gór.

Dziko, pusto, odludnie to przymiotniki najlepiej pasujące do tej części naszego kraju. Najbardziej urzekające w Beskidzie Niskim są opustoszałe dolinki m.in. Czarnego, Niznajowej, Wołowca, Radocyny, czy Regietowa, które wiosną zakwitają tysiącem barw beskidzkich łąk.

Beskid Niski to kamienne krzyże i kapliczki przydrożne porozrzucane w najmniej oczekiwanych miejscach. To małe, drewniane cerkiewki, przycupnięte na skrajach wsi, z równie małymi cmentarzykami wokół. I wreszcie cmentarze wojenne - zarośnięte i pochylone nad  krwawą przeszłością tych ziem.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
SUPER

Autor: Janek6   Dodano: 2016-10-28  09:08:09
bdb

Autor: Monika Zet   Dodano: 2016-09-25  19:51:47
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2016-09-22  18:03:56
Piękne klimatyczne miejsce. Dzięki za obszerny opis :-)

Autor: Kajetana Snopek   Dodano: 2016-09-09  10:31:21
Pięknie i wymownie.

Autor: piotr55   Dodano: 2016-09-09  10:15:16
zobacz wszystkie komentarze w serwisie