Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kwiatoń - cerkiew św. Paraskewy .

Galeria: Beskid Niski Włącz pokaz slajdów

 
Kwiatoń - cerkiew św. Paraskewy .

Tytuł zdjęcia: Kwiatoń - cerkiew św. Paraskewy .


Autor: Słonecznik (Maryla)
Data dodania: 2016-09-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1917 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Paraskiewa pochodziła z pobożnej rodziny bułgarskiej, jej imię przetłumaczone z języka greckiego na język polski brzmiałoby: Piątek, otrzymała je na cześć męki Jezusa Chrystusa. Po śmierci rodziców Paraskiewa udała się do Ziemi Świętej, a później na Pustynię Jordańską. Tam naśladowała surowe, samotne życie eremitów, żywiąc się korzonkami traw pustynnych. Po wielu latach pustelniczego życia objawił się jej anioł i polecił, aby wróciła do ojczyzny. Wcześniej odwiedziła jednak Konstantynopol, by pokłonić się wszystkim świętym miejscom. Wkrótce zmarła, a jej ciało pochowano w rodzinnej wiosce. Po wielu latach jej nienaruszone zwłoki przeniesiono do cerkwi w Epibacie. Grób świętej stał się źródłem licznych uzdrowień: ślepi odzyskiwali wzrok, chorzy zaczynali chodzić. W Polsce znajduje się ponad 30 cerkwi pod wezwaniem św. Paraskewy m.in przepiękna cerkiew w Kwiatoniu.
Miejscowość: Kwiatoń
Kraina: Beskid Niski
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Beskid Niski

Beskid Niski - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto
zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Niski zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Niski to najniższa a zarazem najrozleglejsza część Beskidów. Jego trzon stanowi główny grzbiet karpacki ciągnący się na przestrzeni blisko 100 km od Przełęczy Tylickiej (683 m.n.p.m.) po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.). Stanowi on wododział pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyckiego.

W Beskidzie Niskim nie znajdziemy zapierających dech w piersiach przestrzeni, wyzwań na miarę Orlej Perci, połonin, ani nawet zwykłych polan grzbietowych, z których moglibyśmy podziwiać okolicę. A jednak Beskid Niski to jedne z najpiękniejszych polskich gór.

Dziko, pusto, odludnie to przymiotniki najlepiej pasujące do tej części naszego kraju. Najbardziej urzekające w Beskidzie Niskim są opustoszałe dolinki m.in. Czarnego, Niznajowej, Wołowca, Radocyny, czy Regietowa, które wiosną zakwitają tysiącem barw beskidzkich łąk.

Beskid Niski to kamienne krzyże i kapliczki przydrożne porozrzucane w najmniej oczekiwanych miejscach. To małe, drewniane cerkiewki, przycupnięte na skrajach wsi, z równie małymi cmentarzykami wokół. I wreszcie cmentarze wojenne - zarośnięte i pochylone nad  krwawą przeszłością tych ziem.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Przecudowny obiekt i świetna kompozycja, podoba mi się !

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2016-11-06  20:32:45
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2016-09-14  20:24:12
Kadr zachwyca:)

Autor: Bogusław Pupiec   Dodano: 2016-09-04  11:17:38
Widziałam ją parę dni temu. Urocza:))

Autor: Halina   Dodano: 2016-09-04  10:08:54
:)

Autor: JureK   Dodano: 2016-09-04  00:30:24
Widziałam już wiele zdjęć tej przepięknej cerkwi. Twoje ujęcie jest ciekawe i oryginalne :)

Autor: ElaJ   Dodano: 2016-09-03  15:21:15
zobacz wszystkie komentarze w serwisie