Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» na szlakach Cergowej

Galeria: Beskid Niski Włącz pokaz slajdów

 
na szlakach Cergowej

Tytuł zdjęcia: na szlakach Cergowej


Autor: Adam Węgrzyn
Data dodania: 2014-06-26
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1801 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Góra Cergowa (716 m n.p.m.) znajduje się na południowy wschód od Dukli. Jej nazwa pochodzi z języka celtyckiego, w którym "kerg" znaczy góra. Cergowa nazywana jest też Górą Cergowską lub Wielką Górą. Trójgarbny szczyt wyróżnia ją spośród innych wzniesień Beskidu Dukielskiego. Południowe stoki Cergowej są gęsto zalesione i wznoszą się dosyć łagodnie. Stoki północne opadają głęboką zerwą w dolinę Jasiołki. Ponad 63 ha Cergowej chroni rezerwat Tysiąclecia na Górze Cergowej utworzony przed blisko 40 laty. Na północnym stoku znajduje się niewielkie poosuwiskowe jeziorko z ciekawą roślinnością, nazywane Morskim Okiem. Jak opowiadają okoliczni mieszkańcy, w jeziorku od czasów wojny znajduje się radziecki czołg, który utonął w nim w czasie bitwy o Przełęcz Dukielską. Jeziorko czasem trudno znaleźć w leśnym gąszczu. - Legenda głosi, że stawek znika, bo go czasem diabli zabierają, żeby podtopić pokutujące dusze - opowiada Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Panstwowych w Krośnie. Cały tekst: http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,6968476,Tajemnice_Gory_Cergowej.html#ixzz35lGaUeVF
Miejscowość: Dukla
Kraina: Beskid Niski
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Beskid Niski

Beskid Niski - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto
zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Niski zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Niski to najniższa a zarazem najrozleglejsza część Beskidów. Jego trzon stanowi główny grzbiet karpacki ciągnący się na przestrzeni blisko 100 km od Przełęczy Tylickiej (683 m.n.p.m.) po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.). Stanowi on wododział pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyckiego.

W Beskidzie Niskim nie znajdziemy zapierających dech w piersiach przestrzeni, wyzwań na miarę Orlej Perci, połonin, ani nawet zwykłych polan grzbietowych, z których moglibyśmy podziwiać okolicę. A jednak Beskid Niski to jedne z najpiękniejszych polskich gór.

Dziko, pusto, odludnie to przymiotniki najlepiej pasujące do tej części naszego kraju. Najbardziej urzekające w Beskidzie Niskim są opustoszałe dolinki m.in. Czarnego, Niznajowej, Wołowca, Radocyny, czy Regietowa, które wiosną zakwitają tysiącem barw beskidzkich łąk.

Beskid Niski to kamienne krzyże i kapliczki przydrożne porozrzucane w najmniej oczekiwanych miejscach. To małe, drewniane cerkiewki, przycupnięte na skrajach wsi, z równie małymi cmentarzykami wokół. I wreszcie cmentarze wojenne - zarośnięte i pochylone nad  krwawą przeszłością tych ziem.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych