Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wiadra i kubły z kopanki ropy Franek. Bóbrka

Galeria: Beskid Niski Włącz pokaz slajdów

 
Wiadra i kubły z kopanki ropy Franek. Bóbrka

Tytuł zdjęcia: Wiadra i kubły z kopanki ropy Franek. Bóbrka


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2009-12-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4070 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kopalnia ropy naftowej Bóbrka jest najstarszą kopalnią ropy naftowej na świecie! To także znakomity przykład na public relations z nieodległej przeszłości. Cały świat początki przemysłu naftowego lokuje w monarchii austro - węgierskiej, marginalizując tym samym pionierski wkład Polaków w dzieło odkrycia i wykorzystania tak ważnego dzisiaj surowca. Niby racja, bo przecież w XIX wieku tereny, na których eksperymentował skromny farmaceuta Ignacy Łukasiewicz należały administracyjnie do władz w Wiedniu. Tyle tylko, że i ziemie polskie, polski uczony, polskie szyby naftowe, no i pierwsza na świecie lampa naftowa zapłonęła w Polsce. Pierwszy na świecie szyb naftowy to pionowa studnia zwane kopanką, wydrążona za pomocą łopaty i kilofa. Przed osypywaniem się ziemi skarpy zabezpieczano deskami. Nad każdą studnią znajdował się wyciąg, kołowrót z liną konopną i kubłem. Kopanka Franek w Bóbrce jeszcze dzisiaj dostarcza kilkaset litrów ropy. W skali roku.
Kraina: Beskid Niski
Województwo: podkarpackie
Tagi: zabytki techniki  
Schowaj mapę

Beskid Niski

Beskid Niski - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto
zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Niski zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Niski to najniższa a zarazem najrozleglejsza część Beskidów. Jego trzon stanowi główny grzbiet karpacki ciągnący się na przestrzeni blisko 100 km od Przełęczy Tylickiej (683 m.n.p.m.) po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.). Stanowi on wododział pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyckiego.

W Beskidzie Niskim nie znajdziemy zapierających dech w piersiach przestrzeni, wyzwań na miarę Orlej Perci, połonin, ani nawet zwykłych polan grzbietowych, z których moglibyśmy podziwiać okolicę. A jednak Beskid Niski to jedne z najpiękniejszych polskich gór.

Dziko, pusto, odludnie to przymiotniki najlepiej pasujące do tej części naszego kraju. Najbardziej urzekające w Beskidzie Niskim są opustoszałe dolinki m.in. Czarnego, Niznajowej, Wołowca, Radocyny, czy Regietowa, które wiosną zakwitają tysiącem barw beskidzkich łąk.

Beskid Niski to kamienne krzyże i kapliczki przydrożne porozrzucane w najmniej oczekiwanych miejscach. To małe, drewniane cerkiewki, przycupnięte na skrajach wsi, z równie małymi cmentarzykami wokół. I wreszcie cmentarze wojenne - zarośnięte i pochylone nad  krwawą przeszłością tych ziem.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych