Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wojskowy cmentarz numer 60, jedna z nekropolii z I wojny

Galeria: Beskid Niski Włącz pokaz slajdów

 
Wojskowy cmentarz numer 60, jedna z nekropolii z I wojny

Tytuł zdjęcia: Wojskowy cmentarz numer 60, jedna z nekropolii z I wojny


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2009-12-23
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2638 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Dušan Jurkowič, projektant cmentarza wojennego numer 60 na przełęczy Małastowskiej, służył w armii austro-węgierskiej jako jednoroczny ochotnik. W latach 1916-1918 pracował w Oddziale Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Mianowano go kierownikiem, projektantem i nadzorcą budowy cmentarzy wojennych w okręgu Żmigrodzkim Stał się najpopularniejszą i niekonwencjonalną postacią w środowisku artystycznym skupionym w Oddziale Grobownictwa Wojennego. Dušan Jurkovič osobiście zaprojektował 35 cmentarzy wojennych. Obok założeń kompozycyjnych i przestrzennych cmentarzy, z upodobaniem projektował również elementy i szczegóły wystroju cmentarzy. Charakterystyczną cechą założeń artysty było wykorzystywanie drewna, wprowadzanie do kompozycji miejscowych tradycji, korzystanie z rozwiązań stosowanych przez cieśli i drwali. Cmentarz na przełęczy Małastowskiej zaprojektowany został przez Duszana Jurkovicza na planie regularnego dwunastoboku. Ogrodzenie w całości wykonane z potężnych, drewnianych bali przykrytych daszkiem, osadzonych na kamiennych podmurówkach. Spoczywa tutaj 174 żołnierzy armii austriackiej.
Miejscowość: Małastów
Kraina: Beskid Niski
Województwo: małopolskie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Beskid Niski

Beskid Niski - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto
zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Niski zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Niski to najniższa a zarazem najrozleglejsza część Beskidów. Jego trzon stanowi główny grzbiet karpacki ciągnący się na przestrzeni blisko 100 km od Przełęczy Tylickiej (683 m.n.p.m.) po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.). Stanowi on wododział pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyckiego.

W Beskidzie Niskim nie znajdziemy zapierających dech w piersiach przestrzeni, wyzwań na miarę Orlej Perci, połonin, ani nawet zwykłych polan grzbietowych, z których moglibyśmy podziwiać okolicę. A jednak Beskid Niski to jedne z najpiękniejszych polskich gór.

Dziko, pusto, odludnie to przymiotniki najlepiej pasujące do tej części naszego kraju. Najbardziej urzekające w Beskidzie Niskim są opustoszałe dolinki m.in. Czarnego, Niznajowej, Wołowca, Radocyny, czy Regietowa, które wiosną zakwitają tysiącem barw beskidzkich łąk.

Beskid Niski to kamienne krzyże i kapliczki przydrożne porozrzucane w najmniej oczekiwanych miejscach. To małe, drewniane cerkiewki, przycupnięte na skrajach wsi, z równie małymi cmentarzykami wokół. I wreszcie cmentarze wojenne - zarośnięte i pochylone nad  krwawą przeszłością tych ziem.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Powiedzialem to raz i powtórze - kazał mi Jelonek pisać, to i pisze. A teraz jeszcze mi każe pisać p. Szymon, to to robie... AMPG - Ad Majorem Portal Gloria ! Dziękuję za ciepłe słowa i obiecuję,że to jeszcze nie koniec... Leżę do góry kołami i ledwo dyszę z przejedzenia przedwigilijnego. Jeszcze mam tyle siły, że z radością odwzajemniam pozdrowienia i życzę wielu powodów do radości !!!!

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2009-12-23  16:04:36
Bardzo Panu dziękuję za wszystkie zdjęcia a jeszcze bardziej za komentarze, nie ograniczające się do suchego co i gdzie. Dla mnie jest to clue istnienia takiego portalu - polskie krajobrazy widziane przez pryzmat nie tyle zdjęć, poprawności wykonania, zapierającego dech w piersiach piękna Polski lecz także i przede wszystkim historii. Zdjęcie to przekaz więcej niż tysiąca słów, ale zdjęcie opatrzone historią to dla mnie poemat. Jeszcze raz dziękuję i serdecznie, już świątecznie, pozdrawiam.

Autor: Edyta Bryk   Dodano: 2009-12-23  14:22:30
zobacz wszystkie komentarze w serwisie