Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ludowa pieta z Haczowa

Galeria: Beskid Niski Włącz pokaz slajdów

 
Ludowa pieta z Haczowa

Tytuł zdjęcia: Ludowa pieta z Haczowa


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2009-12-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5462 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Haczów jest piękny w dzień i w nocy, z bliska i daleka. Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła to największa drewniana gotycka świątynia, wpisana z czterema innymi podkarpackimi cudownościami - w Bliznem, Binarowej, Dębnie Nowotarskim i Lipnicy Murowanej - na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ale tym razem, nie o zapierającym dech w piersiach kościele, a o wnętrzu kryjącym ogromne skarby. To przede wszystkim niezwykła malatura i niepozorna drewniana rzeźba Piety. Drewniany posąg - jak to w ludowych opowieściach - pojawił się w Haczowie w cudowny sposób, przypłynął bowiem, gdy wylała rzeka. Parafianie przenieśli w procesji znaleziony nad brzegiem posążek, Najświętsza Maria Panna otoczyła wioskę swoją opieką. Dlatego w Haczowie dwa razy w roku odbywają się głośne odpusty. Ukoronowaną rzeźbę można bez trudu zobaczyć - w wiecznie otwartym na oścież - drewnianym kościele. To tylko wierna kopia oryginału. Ten obejrzeć można w sąsiedniej, szkaradnej architektonicznie, murowanej - ciągle zamkniętej na głucho w powszednie dni - świątyni
Miejscowość: Haczów
Kraina: Beskid Niski
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Beskid Niski

Beskid Niski - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto
zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Niski zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Niski to najniższa a zarazem najrozleglejsza część Beskidów. Jego trzon stanowi główny grzbiet karpacki ciągnący się na przestrzeni blisko 100 km od Przełęczy Tylickiej (683 m.n.p.m.) po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.). Stanowi on wododział pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyckiego.

W Beskidzie Niskim nie znajdziemy zapierających dech w piersiach przestrzeni, wyzwań na miarę Orlej Perci, połonin, ani nawet zwykłych polan grzbietowych, z których moglibyśmy podziwiać okolicę. A jednak Beskid Niski to jedne z najpiękniejszych polskich gór.

Dziko, pusto, odludnie to przymiotniki najlepiej pasujące do tej części naszego kraju. Najbardziej urzekające w Beskidzie Niskim są opustoszałe dolinki m.in. Czarnego, Niznajowej, Wołowca, Radocyny, czy Regietowa, które wiosną zakwitają tysiącem barw beskidzkich łąk.

Beskid Niski to kamienne krzyże i kapliczki przydrożne porozrzucane w najmniej oczekiwanych miejscach. To małe, drewniane cerkiewki, przycupnięte na skrajach wsi, z równie małymi cmentarzykami wokół. I wreszcie cmentarze wojenne - zarośnięte i pochylone nad  krwawą przeszłością tych ziem.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych