Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Źródło Bełkotka

Galeria: Beskid Niski Włącz pokaz slajdów

 
Źródło Bełkotka

Tytuł zdjęcia: Źródło Bełkotka


Autor: Zdzisław Barut
Data dodania: 2012-05-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2677 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Źródło Bełkotka jest położone na stokach góry Przedziwnej. Jest to najstarsze źródło w Iwoniczu-Zdroju, jest pomnikiem przyrody. Dawniej uważane było za najcenniejsze źródło lecznicze. Wydobywające się z dna źródła pęcherzyki gazu ziemnego powodują burzenie się wody i stąd jego nazwa. Obecnie źródło ma kamienną obudowę, a nad nim znajduje się popiersie Wincentego Pola i tablica z opisem Bełkotki jego autorstwa. Pol pisał o Bełkotce: "W cieniu tych lasów coś tam szemrząc słodko, Dziś, jak przed wieki, witasz nas Bełkotko! O jak natchnienie przez dusze przepływa! Czysty się płomień z twych nurtów dobywa! A czcią przejęci nad źródłami twemi, Wielbimy Boga w cudach naszej ziemi! Bo ogień czysty i szmer źródła rzewny co tajemniczo spod ziemi wychodzi, Jest temu życiu serc naszych pokrewny, co się z płomieni i łez cichych rodzi!".
Miejscowość: Iwonicz Zdrój
Kraina: Beskid Niski
Województwo: podkarpackie
Tagi: pomniki przyrody  
Schowaj mapę

Beskid Niski

Beskid Niski - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto
zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Niski zachwyca, zobacz koniecznie!

Beskid Niski to najniższa a zarazem najrozleglejsza część Beskidów. Jego trzon stanowi główny grzbiet karpacki ciągnący się na przestrzeni blisko 100 km od Przełęczy Tylickiej (683 m.n.p.m.) po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.). Stanowi on wododział pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyckiego.

W Beskidzie Niskim nie znajdziemy zapierających dech w piersiach przestrzeni, wyzwań na miarę Orlej Perci, połonin, ani nawet zwykłych polan grzbietowych, z których moglibyśmy podziwiać okolicę. A jednak Beskid Niski to jedne z najpiękniejszych polskich gór.

Dziko, pusto, odludnie to przymiotniki najlepiej pasujące do tej części naszego kraju. Najbardziej urzekające w Beskidzie Niskim są opustoszałe dolinki m.in. Czarnego, Niznajowej, Wołowca, Radocyny, czy Regietowa, które wiosną zakwitają tysiącem barw beskidzkich łąk.

Beskid Niski to kamienne krzyże i kapliczki przydrożne porozrzucane w najmniej oczekiwanych miejscach. To małe, drewniane cerkiewki, przycupnięte na skrajach wsi, z równie małymi cmentarzykami wokół. I wreszcie cmentarze wojenne - zarośnięte i pochylone nad  krwawą przeszłością tych ziem.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych