Wioska położona w paśmie Pienin Spiskich, na wysokości 610-660 m n.p.m. Jedna z 14 wsi zaliczanych do Polskiego Spiszu. Piękna, choć w istocie najmniej rozwinięta turystycznie miejscowość w regionie. Azyl dla przyjezdnych szukających wytchnienia i rekreacji w bliskości z naturą.
Powstała prawdopodobnie w XV wieku, w miejscu średniowiecznego klasztoru zniszczonego w trakcie najazdu husytów. Przez lata należała do włascicieli Zamku Dunajec w Niedzicy. Groby ostatnich zarządców - zmadziaryzowanej niemieckiej rodziny Jungenfeldów - znajdują się na zabytkowym cmentarzu (na początku wsi od strony Frydmana). Dwór w Falsztynie, siedziba dawnych włodarzy, spłonął w 1998 roku. To właśnie tu najdłużej w Polsce utrzymywał się system pańszczyźniany zniesiony w 1931 roku. W 1982 roku mieszkańcy, którzy przedtem na własną rękę organizowali się w wiejskich domach i tam uczestniczyli w odprawianych przez księdza nabożeństwach, postanowili wykorzystać dawny spichlerz i przebudować go na drewniany kościółek - dziś znany jako Kaplica Matki Bożej Królowej Polski, podległa parafii we Frydmanie. W 1997 roku ukończono budowę zapory na rzece Dunajec, a Falsztyn znalazł się bezpośrednio nad Zalewem Czorsztyńskim.
Falsztyn to przede wszystkim walory przyrodnicze - górskie powietrze i urokliwy lesisty krajobraz. Z wioski rozciąga się malowniczy widok na Pieniny, Tatry i Gorce. Nad jeziorem mieści się rezerwat przyrody Zielone Skałki. Te stromo wznoszące się nad taflą wody skały wapienne o wysokości 80-100 m wchodzą w obręb Pienińskiego Parku Narodowego, a cały obszar od strony Falsztyna, bezpośrednio przyległy do brzegu jeziora, stanowi otulinę Parku, stąd właściwie nie ma możliwości na jakiekolwiek zagospodarowanie tego terenu. Mimo to latem spotyka się w tym miejscu wielu urlopowiczów preferujących wypoczynek w mało obleganej okolicy, na zupełnie dzikiej plaży. Z Falsztyna prowadzą też szlaki do pieszych wędrówek: przez Cisówkę do Niedzicy oraz przez Cisówke i Żar do Dursztyna, a stamtąd do przełomu Białki. Dużą zaletą jest położenie wsi w sąsiedztwie największych turystycznych atrakcji regionu (Zamek Dunajec w Niedzicy, ruiny Zamku w Czorsztynie, rzeka Białka, zabytkowe spiskie kościoły, liczne wyciągi narciarskie w okolicy).