Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Ulanów flisactwem stoi. To tutaj znajdował się najsilniejszy niegdyś ośrodek flisacki w Polsce i jedyny w naszym kraju cech flisacki. U ujścia Tanowi do Sanu znajdowała się przystań rzeczna zwana „palem”, która z czasem urosła do rozmiarów sporej wielkości portu obsługującego rozległe tereny Ziemi Bełskiej, Podola oraz Ziemi Czerwińskiej. Dzisiaj tradycje flisackie pielęgnowane są przez sporą część mieszkańców miasteczka, a zwłaszcza przez członków Bractwa Miłośników Ziemi Ulanowskiej pod wezwaniem Św. Barbary. Każdego roku odbywają się w Ulanowie Ogólnopolskie Dni Flisactwa, a tutejsi flisacy organizują spławy tratwami po rzekach całej Polski i nie tylko.
Ulanów położony jest w widłach rzek Sanu i Tanwi, w północnej części województwa podkarpackiego, pośrodku powiatu niżańskiego.
Około 900 lat temu, zalążkiem osady było targowisko położone przy przewozie na Sanie w pobliżu ujścia Tanwi. Targowisko to wykorzystywano jako miejsce postoju płynących rzeką statków.
W 1616 roku podczaszy ziemi przemyskiej Stanisław Uliński - Ulina otrzymał od króla Zygmunta III zgodę na założenie miasteczka Ulina z prawem magdeburskim i przywilejem na trzy doroczne i dwa tygodniowe jarmarki. Nazwę miasta z czasem zmieniono na Ulanów.
Sławę i bujny rozkwit od XVII do XIX wieku Ulanów zawdzięcza rzemiosłu szkutniczemu i silnemu ośrodkowi flisackiemu. U ujścia Tanwi do Sanu znajdowała się przystań rzeczna zwana palem, do której zawijały statki żeglugi śródlądowej. Ruchliwość portu w Ulanowie odzwierciedla nadane mu wtedy miano małego Gdańska.