Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Strzelba Bractwa Miłośników Ziemi Ulanowskiej

Galeria: Ulanów Włącz pokaz slajdów

 
Strzelba Bractwa Miłośników Ziemi Ulanowskiej

Tytuł zdjęcia: Strzelba Bractwa Miłośników Ziemi Ulanowskiej


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-03-12
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3643 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Strzelba stoi na terenie kościółka parafialnego św. Jana Chrzciciela i św. Barbary. Z wielkanocnymi świętami łączy się zwyczaj urządzania kanonady. Jest to stara tradycja, kiedyś niezwykle rozpowszechniona. Przed rozbiorami podczas rezurekcyjnej procesji strzelało wojsko, w tym także artyleria. W małych miasteczkach palbę urządzali przedstawiciele cechów i kongregacji kupieckich, strzelając z moździerzy, strzelb i pistoletów. Do tej tradycji nawiązuje flisackie bractwo św. Barbary w Ulanowie. W czasie procesji strzela się tam z imponującego rozmiarami urządzenia zwanego "beczką". Ma ona lejkowaty kształt , 4,5 metra długości i prawie metr średnicy u wylotu. Używa się ładunków z prochu, które dają ogłuszający huk.
Miejscowość: Ulanów
Kraina: Sandomierz i okolice
Województwo: podkarpackie
Tagi: zabytki techniki  
Schowaj mapę

Ulanów

Ulanów położony jest w widłach rzek Sanu i Tanwi, w północnej części województwa podkarpackiego, pośrodku powiatu niżańskiego.

Około 900 lat temu, zalążkiem osady było targowisko położone przy przewozie na Sanie w pobliżu ujścia Tanwi. Targowisko to wykorzystywano jako miejsce postoju płynących rzeką statków.

W 1616 roku podczaszy ziemi przemyskiej Stanisław Uliński - Ulina otrzymał od króla Zygmunta III zgodę na założenie miasteczka Ulina z prawem magdeburskim i przywilejem na trzy doroczne i dwa tygodniowe jarmarki. Nazwę miasta z czasem zmieniono na Ulanów.

Sławę i bujny rozkwit od XVII do XIX wieku Ulanów zawdzięcza rzemiosłu szkutniczemu i silnemu ośrodkowi flisackiemu. U ujścia Tanwi do Sanu znajdowała się przystań rzeczna zwana palem, do której zawijały statki żeglugi śródlądowej. Ruchliwość portu w Ulanowie odzwierciedla nadane mu wtedy miano małego Gdańska.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Strzelba Bractwa Miłośników Ziemi Ulanowskiej
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych