Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Rezerwat Łęka. Lasy Janowskie

Galeria: Lasy Janowskie Włącz pokaz slajdów

 
Rezerwat Łęka. Lasy Janowskie

Tytuł zdjęcia: Rezerwat Łęka. Lasy Janowskie


Autor: Jacek Kusz
Data dodania: 2013-04-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4657 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Lasy Janowskie to jeden z najmniej docenianych kompleksów leśnych w Polsce. Położony nieco na uboczu turystycznych szlaków jest największą ostoją zwierzyny w tym rejonie. Słynie z występowania wielu rzadkich gatunków grzybów. Są to m.in.: soplówka gałęziasta, soplówka jodłowa, szmaciak gałęziasty, podgrzybek pasożytniczy, trzęsak listkowaty, popielatek torfowiskowy, lakownica lśniąca czy koźlarz białawy. Nic tylko jechać.
Miejscowość: Lipa
Kraina: Lasy Janowskie
Województwo: podkarpackie
Tagi: puszcze i knieje  
Schowaj mapę

Lasy Janowskie

Lasy Janowskie, stanowiące środkową i zachodnią część Puszczy Solskiej, są jednym z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce. Pokrywają Równinę Biłgorajską, będącą częścią Kotliny Sandomierskiej.

Przeważająca część drzewostanu objęta jest ochroną w ramach Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie oraz Leśnego Kompleksu Promocyjnego. Jego przeważającą część zajmują bory sosnowe, z enklawami lasów mieszanych i jodłowych. Krajobraz urozmaicają piaszczyste wydmy poprzecinane malowniczymi dolinami śródleśnych rzek oraz rozległe kompleksy stawów rybnych.

Lasy Janowskie to także prawdziwy raj dla zapalonych ornitologów. Można zobaczyć tu całą plejadę rodzimego ptactwa m.in. orła bielika, żurawia, orlika krzykliwego, bąka, cietrzewia, głuszca oraz bociana czarnego.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
'Przepraszam, ale żaden zapalony ornitolog nie nazwie ptaków "ptactwem". To jest obciachowy termin zarezerwowany dla myśliwych.

Autor: Jacek Kusz   Dodano: 2013-06-12  20:32:18
Ładnie pokazany ten dziki ostęp...gratuluję i pozdrawiam :)

Autor: NEMO   Dodano: 2013-04-10  16:15:53
Poligon w Lipie należał do jednego z większych i bardziej ciężkich w Polsce. To wszystko za sprawą specyficznego, żółtego piasku, który uprzykrzał życie ćwiczącym tu żołnierzom. Wiem, bo wychowywałem się w tej miejscowości od 7 roku życia do wczesnej młodości. Wojsko wpisało się tak w krajobraz miejscowości, że dziś niektórym mieszkańcom brakuje tego widoku. Pamiętam huki dział i terkot karabinów przez niemalże całą dobę. Nocne strzelania z oświetlaniem i ciągle trzęsącą się ziemię. Jakoś nikomu to nie przeszkadzało i wszyscy byli zadowoleni. Mimo, że wojsko często ograniczało dostęp do lasu gdzie jak pisze Bogdan, było dużo grzybów, jagód i innych wspaniałych owoców leśnych, to radziliśmy sobie jakoś. W niedzielę kiedy były przerwy w ćwiczeniach, udawaliśmy się na poligon w celu zawierania znajomości i szukania przygód, a tego nie brakowało. Mieliśmy swoich znajomych, którzy kilka razy w roku bywali na poligonie. Jadący drogami żołnierze, rzucali nam często z samochodów suchary lub kawę z cukrem. Jaki to był rarytas:) Dzięki wojsku wieś wspaniale rozwijała się, bo jakby nie było zostawiali część żołdu w naszych sklepach. Trzeba tu wspomnieć, że Lipa, to nie mała i zapyziała wieś, lecz była to wieś najbardziej uprzemysłowiona w regionie. Do dzisiaj funkcjonuje tu jeszcze wiele zakładów pracy, które przeszły w większości w prywatne ręce, a pozostałe wykończyła pseudo wolność. Mogę śmiało stwierdzić, że to obcowanie każdego dnia z wojskiem poskutkowało tym, że zostałem jednym z nich. W prawdzie nie popularnym szarakiem, jak to nazywaliśmy zielone mundury ale lotnikiem, który nigdy służbowo nie był na poligonie :) Poza mną jeszcze wielu chłopców poszło za mundurem :) Chodząc obecnie po lasach należących do poligonu, nasłuchuję próżno odgłosów strzałów lub wojskowych komend. Jakoś brak tego, bo przecież przyzwyczaiłem się. Czasem jeszcze przyjadą tu chłopcy z Hrubieszowa lub Zamościa, ale to tak małe grupy, że są prawie niezauważalni, no chyba, że w niedzielę na mszy w kościele. Lipa, to nie tylko wojsko i poligon, to duże połacie lasu zasobnego w dobrodziejstwa. To wspaniały teren na wycieczki rowerowe i piesze, to prawie uzdrowisko, które może byłoby już w latach 70 XX w. Niestety w tym czasie wojsko i nasycalnia podkładów kolejowych blokowały rozwój uzdrowiska. Teraz to co innego, bo wojska prawie nie ma i nasycalnia już nie taka prężna ale pojawił się problem pieniążków i inwestorów. Jest jednak szansa, którą daje Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Lipa Zdrój. Być może już niedługo kolejny raz na mapie Lipa zaznaczona będzie jako Lipa Zdrów, bo pamiętam taką mapę :) http://lipazdroj.eu/index.html http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100506/POWIAT0303/820959019 https://www.facebook.com/lipazdroj

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2013-04-10  12:36:24
bez komentarza - brawo *****

Autor: Stefan Sapeta   Dodano: 2013-04-09  23:55:57
Tajemnicze miejsce. Sam rezerwat zasługuje na uwagę i wypromowanie go co też się stało na PK w postaci wyróżnienia fot.

Autor: piotr55   Dodano: 2013-04-09  15:20:42
Lipa kojarzy mi się z poligonem i mnóstwem dorodnych prawdziwków. Świetne zdjęcie, kusi aby odwiedzić te strony. Pozdrawiam:)

Autor: Bogusław Pupiec   Dodano: 2013-04-09  07:41:29
Muszę w tym roku odwiedzić tę część Lasów Janowskich. Gratuluję wyróżnionego zdjęcia.

Autor: Marian   Dodano: 2013-04-08  22:46:49
Moja rodzinna Lipa :) Super fotka.

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2013-04-05  13:28:43
zobacz wszystkie komentarze w serwisie