Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: SanokWłącz pokaz slajdów

repliki domów przy rynku miasteczka galicyjskiego
rynek galicyjskiego miasteczka
budynki przy rynku galicyjskiego miasteczka
przed nami rynek galicyjskiego miasteczka
Sanok
Sanok
Sanok
Sanok
Sanok
Sanok
na dalekim południu....
Skansen Sanok
Z tęsknoty do lata
dzwon cerkiewny z Balnicy
Muzeum Budownictwa Ludowego
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
skansen w Sanoku
cerkiew z Grąziowej
skansen w Sanoku
Muzeum Budownictwa Ludowego
Sanok

Sanok

miejscowość

Sanok jest powiatowym miastem regionu, jego głównym ośrodkiem komunikacyjnym, handlowym i gospodarczym. Najstarsze o nim wzmianki pochodzą z XI w.

Do połowy XIV osada leżała w granicach Rusi, prawa miejskie otrzymała w 1339 r., zanim jeszcze przyłączono ją do Polski. Miasto rozwijało się prężnie, leżało bowiem na skrzyżowaniu szlaków handlowych prowadzących na Ruś, Węgry i Śląsk. Jego losy były dość burzliwe. W ciągu setek lat Sanok przetrwał rządy Węgrów, dwa wielkie pożary, najazd Tatarów i panowanie austriackie.

Zakłady przemysłowe zaczęły powstawać w Sanoku w I poł. XIX w. Przez następne lata ich liczba rosła ("Autosan" i "Stomil" to właśnie sanockie marki), a miasto systematycznie się modernizowało. Zachował się w nim jednak średniowieczny układ urbanistyczny.

Dziś możemy podziwiać w Sanoku położone przy malowniczym rynku, XVII-wieczny zespół kościoła i klasztoru franciszkanów, XVIII-wieczny ratusz i kamienice, a także zamek, w którego wnętrzach urządzono muzeum. Jednymi z najcenniejszych eksponatów są kolekcje ikon, a także obrazów Zdzisława Beksińskiego.

Będąc w Sanoku, koniecznie trzeba zajrzeć także do Muzeum Budownictwa Ludowego, jednego z dwóch największych skansenów w Polsce. W tym niezwykłym miejscu, na 38 ha powierzchni, prezentowane jest wiejskie budownictwo Bieszczadów, Beskidu Niskiego i przyległych doń pogórzy.